
Nikotinas
tabakas, cigaretė (ciza, faikė, dūmas), e-cigaretė (veipas), cigaras, pypkė, kaljanas, rapé, snusasIstorija
Nikotinas randamas tabako augalo lapuose, todėl nikotino istorija yra neatsiejama nuo tabako vartojimo.

Šiaurės Amerikos archeologiniai duomenys rodo, kad tabakas buvo naudojamas jau prieš daugiau nei 12 000 metų (8). Šiaurės ir Pietų Amerikos čiabuvių gentys rūkė, uostė ir kramtė jį šventėse ir religinėse ceremonijose, taip pat naudojo medicinoje, paprastai sumaišytą su kitomis gydomosiomis žolelėmis. Skirtingi regionai turėjo savo unikalius tabako vartojimo būdus. Tradiciškai kultivuojama kaimiškojo tabako (lot. nicotiana rustica) rūšis skiriasi nuo komerciškai naudojamo paprastojo tabako (lot. nicotiana tabacum) – pastarojo lapuose yra kur kas mažesnė nikotino koncentracija.
1492 m. Kristupas Kolumbas atvyko į Naująjį pasaulį. Jo žvalgai buvo pirmieji europiečiai, atradę Amerikos indėnų tabako vartojimo įpročius. XVI a. pradžioje ispanai atgabeno tabaką į Europą. Čia jis išpopuliarėjo kaip vaistažolė, esą turinti gydomųjų savybių. Ispanai pradėjo kultivuoti tabaką Amerikoje ir eksportuoti jį į Europos rinkas.
1560 m. prancūzų diplomatas Jean Nicot išsiuntė „medicininio” tabako sėklas iš Lisabonos į Paryžių, ir Prancūzijos karalienė Kotryna Mediči tapo didelė jo šalininkė (9). Botanikai diplomato J. Nicot vardu klasifikavo tabaką kaip nicotiana genties augalą. Vėliau iš to kilo ir pagrindinio alkaloido – nikotino – pavadinimas. Europos žolininkai greitai pamėgo vadinamąją „Karalienės žolelę”, kuri, kaip manyta, gydė įvairiausius skausmus ir negalavimus, netgi apsaugojo nuo maro. Tačiau buvo pastebėta, kad net išnykus simptomams, pacientai noriai tęsdavo tabako vartojimą.

XVII a. pradžioje tabakas jau buvo pasiekęs Angliją, Rytų Europą ir Aziją. Tabako auginimas tapo viena iš Amerikos kolonijinės ekonomikos varomųjų jėgų, ypač Virdžinijoje, kur jis buvo vadinamas „ruduoju auksu” (11). Tai skatino transatlantinę vergų prekybą, nes augančiai tabako paklausai patenkinti reikėjo daug pigios darbo jėgos.
XVIII – dėl kolonizacijos ir globalios prekybos tabako vartojimas augo visame pasaulyje. Po truputį kilo susirūpinimas visuomenės sveikata, nes buvo pastebėtas ryšys tarp įvairių vėžio formų ir tabako vartojimo (14). Rūkymas buvo uždraustas kai kuriuose Europos miestuose.
XIX a. tabako gaminių apmokestinimas gerokai papildė valstybių iždus. Vyrų rūkymas tapo socialiai priimtinas (12), jis buvo vaizduojamas mene ir literatūroje, siejamas su laisvalaikiu, rafinuotumu arba maištavimu. Tabako kramtymas buvo labai populiarus Jungtinėse Valstijose, ypač tarp kareivių, ūkininkų ir darbininkų (10). Tabako spjaudyklėmis buvo aprūpinti namai ir viešieji pastatai, netgi kai kurios bažnyčios. Amžiaus pabaigoje reguliacija vis dar buvo nenuosekli, pavyzdžiui, pusė Amerikos valstijų leido parduoti tabaką nepilnamečiams (13).
1881 m. amerikietis James Bonsack išrado cigarečių gamybos mašiną, kuri sukėlė revoliuciją tabako pramonėje. Masinės gamybos cigaretės buvo kur kas pigesnės, dėl to dar labiau išaugo tabako vartojimas, ypač JAV ir Europoje.
XX a. pradžioje cigaretės tapo pagrindinis nikotino vartojimo būdas. Rinkoje dominuojančios tabako įmonės sėkmingai reklamavo rūkymą kaip madingą įprotį. Rūkyti ėmė vis daugiau moterų, mesdamos iššūkį tradicinėms lyčių normoms.

1930-aisiais Vokietijoje publikuotas pirmasis tyrimas, parodęs ryšį tarp tabako ir plaučių vėžio (16). Cigarečių populiarėjimas sutapo su plaučių vėžio epidemija (15). Taip pat aiškėjo, kad rūkymas koreliuoja su širdies ir kraujagyslių ligomis bei gerokai trumpesne gyvenimo trukme (17). Nacistinė Vokietija startavo tuo metu didžiausią pasaulyje kampaniją prieš tabaką.
1950-aisiais daugėjo panašių tyrimų iš JAV ir Jungtinės Karalystės. 1951 m. pradėtas išilginis tyrimas „British Doctors Study” galiausiai įrodė, kad rūkymas sukelia plaučių vėžį. Maždaug pusė nuolat rūkančių asmenų, gimusių amžiaus pradžioje, mirė nuo rūkymo sukeltų ligų (18). Tęsiant tyrimą, atrastas ryšys tarp tabako ir 40 skirtingų ligų (17).
1964 m., kai JAV Visuomenės sveikatos tarnyba paskelbė rūkymo žalos sveikatai ataskaitą (7), buvo įvesti ribojimai tabako reklamai ir reikalavimai tabako gaminių ženklinimui. Tai buvo lūžio taškas tabako vartojime: rūkančiųjų skaičius tolygiai krito nuo 42% amerikiečių 1965 m. iki 11% amerikiečių 2024 m. (19)
Nikotino pakaitinės terapijos augimas (1970–1990 m.)
1970-aisiais ir 1980-aisiais augant supratimui apie rūkymo pavojų, buvo kuriamos įvairios pakaitinės nikotino terapijos (PNT), tokios kaip nikotino pleistrai. Taip buvo siekiama padėti rūkantiems palaipsniui mažinti priklausomybę ir galiausiai atsikratyti žalingo įpročio.
2003 m. Kinijoje sukurtos elektroninės cigaretės (veipai) – prietaisai, kurie išgarina nikotino turintį skystį iki aerozolių, įtraukiamų į plaučius. E-cigaretės greitai paplito visame pasaulyje kaip patrauklesnė alternatyva cigaretėms. Jas ypač pamėgo jaunesni vartotojai. Kadangi priklausomybė nikotinui tokiu būdu vystosi dar greičiau nei rūkant, užaugo nauja karta „veiperių“.
Daugelyje šalių tabako vartojimas sumažėjo dėl draudimų rūkyti viešose erdvėse, visuomenės sveikatos kampanijų ir padidintų mokesčių už tabako gaminius. Tačiau augantis e-cigarečių, nikotino pagalvėlių ir kitų diskretiškų vartojimo būdams populiarumas augimas sukėlė naujų iššūkių reguliuojant priklausomybę nuo nikotino, ypač tarp jaunų asmenų.
Veikimo mechanizmas

Priklausomai nuo vartojimo būdo, nikotinas patenka į kraujotaką per plaučius, odą, burnos arba nosies gleivinę.
Nikotinas klasifikuojamas kaip stimuliantas (budrumą didinantis) ir anksiolitikas (nerimą mažinantis). Kaip ir kiti stimuliantai (pavyzdžiui, kokainas ir amfetaminai) nikotinas pakelia dopamino lygį smegenų atlygio sistemoje, o tai sukelia pasitenkinimo pojūtį. Skirtingai nei kokainas ir amfetaminai, nikotinas tą atlieka netiesiogiai – jungdamasis prie acetilcholino receptorių (nAChR) smegenų ventralinėje tegmentinėje srityje.
Rūkant arba „veipinant” šis poveikis pasireiškia per kelias sekundes, todėl nikotinas yra viena iš labiausiai priklausomybę sukeliančių medžiagų. Vartojant reguliariai, mezolimbinėje dopamino sistemoje išsivysto tolerancija, dėl kurios reikia didinti dozes, norint pasiekti tokį patį poveikį (1).
Nikotinas taip pat jungiasi prie nAChR receptorių antinksčiuose – taip į kraujotaką išsiskiria adrenalinas, kuris padidina budrumą ir reakcijos laiką stimuliuodamas centrinę nervų sistemą. Adrenalinas verčia širdį plakti greičiau, sukelia kraujagyslių susiaurėjimą, pakelia kraujospūdį. Todėl ilgalaikis vartojimas didina hipertenzijos, širdies ir kraujagyslių ligų riziką.
Adrenalinas suteikia energijos pojūtį versdamas kepenis išskirti daugiau gliukozės į kraujotaką. Vartojant ilgą laiką, didėja atsparumas insulinui ir diabeto rizika.
Rūkant tabaką, išsiskiria benzenas, formaldehidas ir kiti toksiški degimo produktai. Jie keliauja per gerklę, trachėją, bronchus ir plaučius, pažeisdami jų paviršių ir mažindami atsparumą kvėpavimo takų infekcijoms. Degimo produktai taip pat skatina gleivių gamybą ir sukelia audinių uždegimą. Ilgainiui pažeidžiamos plaučių alveolės, todėl darosi sunkiau kvėpuoti. Tabako dūmuose yra daug kancerogenų, kurie plaučių ląstelėse gali sukelti mutacijas, vedančias prie vėžio.
Rūkant taip pat išsiskiria anglies monoksidas, kuris, patekęs į kraujotaką, trukdo raudonosioms kraujo ląstelėms pernešti deguonį ir tokiu būdu didina širdies bei kitų organų apkrovą.
Išvaizda ir vartojimo būdas


Nikotinas vartojamas įvairiais būdais:
- Cigaretė: perdirbtas tabakas, įsuktas į popierių, uždegamas ir rūkomas per filtrą.
- Elektroninė cigaretė (veipas) kaitina skystą nikotiną, kurio garai įtraukiami į plaučius.
- Cigaras: tabako ritinėlis, susuktas į tabako lapą, uždegamas ir rūkomas be filtro.
- Pypkė: tabakas kemšamas į galvutę, uždegamas ir rūkomas per kiauravidurį kotelį.
- Kaljanas (vandens pypkė): tabakas kaitinamas degančiomis anglimis, dūmai įkvepiami per žarnelę, atvėsta keliaudami pro vandenį.
- Uostomasis tabakas (angl. snuff, isp. rapé, polvo), susmulkintas iki miltelių, įkvepiamas arba įpučiamas į šnervę.
- Kramtomojo tabako (angl. chew, dip) gniužulas gali būti laikomas tarp dantenų ir žando, čiulpiamas arba kramtomas, o seilės paprastai išspjaunamos.
- Nikotino pagalvėlė atrodo kaip mažas arbatos maišelis, kuris dedamas už lūpos. Jo sudėtyje gali būti ir tabako arba vien tik nikotino.
- Pakaitinė nikotino terapija: nikotino pleistrai, kramtomosios gumos, inhaliatoriai, nosies purškalai, pastilės, poliežuvinės tabletės.
Nuo vartojimo būdo priklauso, kaip greitai pasireiškia ir kiek trunka nikotino poveikis, kaip greitai formuojasi priklausomybė, o taip pat ir ilgalaikė žala organizmui.
Dozavimas ir toksiškumas
- Silpnas poveikis: 1 mg nikotino
- Vidutinis poveikis: 2-4 mg nikotino
- Stiprus poveikis: 5-10 mg nikotino
- Mirtina dozė: 500-1000 mg nikotino (25)
Svarbu žinoti, kad į kūną patenka tik dalis produkte esančio nikotino.
- Cigaretėje paprastai būna 10-12 mg nikotino, o rūkant 10-15% jo patenka į plaučius.
- Lietuvoje parduodamose e-cigarečių pildyklėse būna iki 20 mg nikotino viename mililitre skysčio, o garinant maždaug pusė jo patenka į kūną (23).
- Nikotino pagalvėlėje būna nuo kelių iki keliasdešimties mg nikotino, o laikant burnoje maždaug pusė jo absorbuojama per gleivinę (24).
Poveikio trukmė
Rūkant ir „veipinant”:
- poveikis pasireiškia per 10-20 sek.
- pasiekia piką per 5 min.
- juntamas 30-60 minučių, kartais iki 2 val.
Kadangi yra daug būdų vartoti nikotiną, kiekvienas iš jų poveikio trukmė skiriasi. Pavyzdžiui, nikotino pleistro poveikis juntamas iki 24 val.
Poveikis
Nikotino poveikis daug kuo panašus į kitų stimuliantų, tokių kaip kokainas ir amfetaminai, nors pastarieji sukelia intensyvesnę euforiją ir didesnę apkrovą širdžiai.
Psichologinis poveikis
- Padidėjęs budrumas, dėmesys, susikaupimas
- Padidėjusi ištvermė
- Trumpesnis reakcijos laikas
- Laikinai sumažėjęs stresas
- Geresnė nuotaika, lengva euforija
Fiziologinis poveikis
- Galvos svaigimas, pykinimas (ypač naujiems vartotojams)
- Padidėjęs širdies susitraukimų dažnis (tachikardija)
- Pakilęs kraujospūdis (hipertenzija)
- Sumažėjęs apetitas
- Apsinuodijimas nikotinu – galimi simptomai: vėmimas, pykinimas, galvos svaigimas, galvos skausmas, pilvo skausmas, pagreitėjęs širdies plakimas, drebulys
- Retais atvejais įmanomas sunkus perdozavimas: traukuliai, kvėpavimo nepakankamumas, sąmonės netekimas, koma, mirtis.
Ilgalaikis poveikis
Ilgalaikio nikotino vartojimo rizikos:
- aukštas kraujospūdis (hipertenzija)
- padidintas širdies susitraukimų dažnis (tachikardija)
- širdies ir kraujagyslių ligos
- periferinių arterijų liga, gangrena
- atsparumas insulinui, diabetas
- koncentracijos, atminties sutrikimai (ypač kai pradedama vartoti paauglystėje)
- reprodukcinės sveikatos sutrikimai
- erekcijos sutrikimai
- kvėpavimo takų uždegimas (ypač nuo e-cigarečių)
- lėtinis kosulys (ypač nuo e-cigarečių)
Ilgalaikio tabako vartojimo rizikos (2):
- plaučių vėžys (rūkant)
- lėtinis bronchitas (rūkant)
- dusulys, plaučių emfizema (rūkant)
- lėtinė obstrukcinė plaučių liga (rūkant)
- burnos ir gerklės vėžys (rūkant arba kramtant)
- dantų ėduonis, dantenų ligos (kramtant arba uostant)
- raukšlėjimasis, pagreitintas senėjimo procesas
- akių ligos: katarakta, geltonosios dėmės degeneracija
- kaulų retėjimas (osteoporozė)
- širdies ir kraujagyslių ligos
- periferinių arterijų liga, gangrena
Pasyvaus rūkymo rizikos aplinkiniams (ypač žalinga vaikams):
- bronchitas
- plaučių uždegimas
- plaučių vėžys
- astma
Nikotinas gana greitai sukelia stiprią fizinę priklausomybę, nesvarbu, ar produkto sudėtyje yra tabako. Kiekvienais metais maždaug pusė rūkančiųjų bando mesti rūkyti, tačiau sėkmingai meta tik 1 iš 10 rūkančiųjų (20). Nutraukimo simptomai gali tęstis nuo kelių dienų iki kelių savaičių: dirglumas, nerimas, negalėjimas susikaupti, galvos skausmas, nuotaikų svyravimai, negebėjimas jausti malonumą (anhedonija).
Sąveika su kitomis medžiagomis
- Nikotino vartojimas kartu su kitais stimuliantais (pavyzdžiui, kokainu, amfetaminais) didina širdies ir kraujagyslių ligų riziką (3).
- Nikotinas gali sustiprinti alkoholio poveikį, bet kartu labiau apkrauna širdį.
- Nikotinas gali sumažinti SSRI ir triciklių antidepresantų veiksmingumą (21).
- Nikotinas gali sumažinti antipsichotikų veiksmingumą (22).
- Nikotinas sustiprina hormoninių kontraceptikų šalutinį poveikį (26).
- Nikotinas mažina kofeino poveikį.
Žalos mažinimas
Bendri patarimai
- Nemaišyk su kitais stimuliantais, tokiais kaip kokainas ar amfetaminai.
- Venk didelių dozių, kad sumažintum žalą ir priklausomybės riziką.
- Ribok alkoholio vartojimą, kad sumažintum bendrą krūvį širdžiai.
- Nepamiršk gerti skysčių, nes nikotinas skatina dehidrataciją.
- Atmink, kad kaljanas yra toks pat žalingas kaip cigaretės – vandens pypkė nefiltruoja tabako degimo produktų, kurie patenka į plaučius.
- Jei esi moteris ir ketini pastoti, vartok kuo mažiau nikotino, nes jis gali sutrikdyti ovuliaciją, pažeisti reprodukcinius organus, sukelti kiaušinėlių defektus.
- Jei esi vyras, kurio partnerė bando pastoti, vartok kuo mažiau nikotino, nes jis mažina spermos kokybę ir gali sukelti erekcijos sutrikimų.
- Nėštumo ir žindymo metu geriau visai nevartok nikotino, nes jis didina persileidimo, priešlaikinio gimdymo, apsigimimų ir staigios kūdikio mirties riziką. Žindant nikotinas per motinos pieną patenka į vaiko organizmą ir gali trikdyti jo miegą, virškinimą, kvėpavimą bei sukelti ilgalaikių raidos sutrikimų.
- Jeigu jauti, kad apsinuodijai nikotinu, gerk vandenį ir stenkis būti lauke arba gerai vėdinamoje patalpoje.
- Išbandyk nikotino pleistrus arba kitus pakaitinės nikotino terapijos (PNT) produktus: kramtomąsias gumas, inhaliatorius, nosies purškalus, pastiles, poliežuvinės tabletes.
Tabako žalos mažinimas
- Pabandyk pereiti prie tabako neturinčių produktų (e-cigaretės, nikotino pagalvėlės), Tabakas yra papildomas rizikos veiksnys, kurio gali išvengti.
- Jei rūkai, pereik prie e-cigarečių – jos mažiau žaloja plaučius ir kvėpavimo takus. Didžioji dalis kancerogenų ir toksinų yra būtent tabako dūmuose.
E-cigarečių žalos mažinimas
- Stenkis, kad e-cigarečių skystis nepatektų ant odos ar akių, nes gali apsinuodyti. Jei taip nutiko, plauk tą vietą vandeniu bent 15 minučių.
- Neperkaitink skysčio, nes tada išsiskiria kancerogenai ir žalingi kvėpavimo takų dirgikliai.
- Išbandyk skystį, kurio sudėtyje yra mažiau nikotino, arba kuris visai neturi nikotino – tai sumažins garinimo žalą ir gali padėti atsikratyti įpročio.
Rūkyti ar „veipinti”?
Lietuva pirmauja Europoje pagal „veiperių” skaičių. Pasak „Euractiv“ ataskaitos, Lietuvoje e-cigaretes garina net 11% suaugusiųjų, kai Europos vidurkis yra 3-4% (28). Visame pasaulyje vartojimas auga daugiausiai tarp paauglių ir jaunų žmonių. E-cigaretės atsakingos už tai, kad krentant tabako vartojimui, nikotinas grįžo į madą. Ar „veipinti” yra saugu?
Bet koks nikotino turintis produktas, įskaitant e-cigaretes, yra žalingas. Net ir be tabako, ilgalaikis nikotino vartojimas didina riziką susirgti širdies ir kraujagyslių ligomis, periferinių arterijų liga, diabetu, turėti atminties sutrikimų ir reprodukcinės sveikatos problemų. Garinantys e-cigaretes papildomai rizikuoja pažeisti kvėpavimo takus, sukelti jų uždegimą, lėtinį kosulį.
Juodosios rinkos e-cigarečių skysčiai dažnai turi kitų žalingų priemaišų. Pavyzdžiui, dėl 2019 m. kilusio EVALI („veipinimo” sukelto plaučių pažeidimo) protrūkio per metus į JAV ligonines buvo paguldyti daugiau nei 2800 žmonių (27). Nustatyta, kad plaučius greičiausiai pažeisdavo vitamino E acetatas, kuris kartais naudojamas kaip tirštiklis nelegaliuose skysčiuose.
Vis dėlto lyginant su rūkymu, e-cigaretės yra mažiau žalinga alternatyva. Tabako dūmai turi šimtus kenksmingų medžiagų, kurių nėra „veipo” garuose. Iki šiol atlikti tyrimai rodo, kad garinimas iš tiesų sukelia mažiau žalos nei cigaretės (29). Deja, vis dar trūksta tyrimų apie ilgalaikio vartojimo pasekmes (28). Be to, e-cigarečių skystyje randama medžiagų, kurių poveikis sveikatai nėra žinomas.
Reikia paminėti, kad „veipinimas” sukelia stiprią priklausomybę nikotinui. Ypač paaugliams, kurių besiformuojanti atlygio sistema smegenyse yra jautresnė nei suaugusiųjų. Garinimas leidžia lengvai ir greitai suvartoti kur kas didesnį kiekį nikotino nei rūkymas, todėl mesti gali būti dar sunkiau.
Įdomūs faktai
Nikotinas yra natūralus insekticidas: tabako augalas gamina nikotiną apsaugai nuo kenkėjų, nes jis yra toksiškas vabzdžiams.
Nikotinas labai mažais kiekiais aptinkamas įvairiuose bulvinių šeimos augaluose: bulvėse, pomidoruose, baklažanuose.
XVII a. kolonijinėje Amerikoje tabakas buvo naudojamas kaip valiuta. Jis buvo toks vertingas, kad atliko pinigų funkciją: juo buvo mokami mokesčiai ir netgi perkama žemė.
Šaltiniai
- itz NL. Pharmacology of Nicotine: Addiction and Therapeutics. Annu Rev Pharmacol Toxicol. 2009;49:57-71.
- The Health Consequences of Smoking — 50 Years of Progress: A Report of the Surgeon General. Centers for Disease Control and Prevention (CDC); 2014.
- Balfour DJ, Ridley DL. The effects of nicotine on brain neurotransmission: current perspectives. Transl Psychiatry. 2022;12(1):42.
- Heishman SJ, Kleykamp BA, Singleton EG. Meta-analysis of the acute effects of nicotine and smoking on human performance. Psychopharmacology (Berl). 2010;210(4):453-69.
- Rodgman A, Perfetti TA. The chemical components of tobacco and tobacco smoke. CRC Press; 2008.
- Blazer DG, Wu LT. The epidemiology of at-risk and binge drinking among middle-aged and elderly community adults. Drugs Aging. 2009;26(8):759-66.
- U.S. Department of Health and Human Services. The Health Consequences of Smoking—50 Years of Progress: A Report of the Surgeon General. Atlanta: Centers for Disease Control and Prevention (CDC); 2014.
- Duke D, Wohlgemuth E, Adams KR, Armstrong-Ingram A, Rice SK, Young DC. Earliest evidence for human use of tobacco in the Pleistocene Americas. Nat Hum Behav. 2022 Feb;6(2):183-192. doi: 10.1038/s41562-021-01202-9. Epub 2021 Oct 11. PMID: 34635825.
- Sanchez-Ramos JR. The rise and fall of tobacco as a botanical medicine. J Herb Med. 2020 Aug;22:100374. doi: 10.1016/j.hermed.2020.100374. Epub 2020 May 25. PMID: 32834941; PMCID: PMC7247455.
- Ellis Paxson Oberholtzer, A History of the United States since the Civil War (1917) Vol. 1. p. 93.
- Ervin L. Jordan, Jr., Jamestown, Virginia, 1607-1907: An Overview, University of Virginia
- Goodman, Tobacco in History and Culture (2 vol 2005) pp. 2:173–174
- Alston, Lee J.; Dupré, Ruth; Nonnenmacher, Tomas (2002). Social reformers and regulation: the prohibition of cigarettes in the United States and Canada. Explorations in Economic History. 39 (4): 425–445.
- Brandt, Allan M. Inventing Conflicts of Interest: A History of Tobacco Industry Tactics. American Journal of Public Health. 102 (1): 63–71. doi:10.2105/AJPH.2011.300292
- Proctor, Robert N. (2004). The Global Smoking Epidemic: A History and Status Report. Clinical Lung Cancer. 5 (6): 371–376. doi:10.3816/CLC.2004.n.016
- Haustein KO (2004). Fritz Lickint (1898–1960) – Ein Leben als Aufklärer über die Gefahren des Tabaks.
- Doll R (June 1998). Uncovering the effects of smoking: historical perspective. Statistical Methods in Medical Research. 7 (2): 87–117. doi:10.1177/096228029800700202
- Di Cicco, Maria Elisa; Ragazzo, Vincenzo; Jacinto, Tiago (September 2016). „Mortality in relation to smoking: the British Doctors Study”. Breathe. 12 (3): 275–276. doi:10.1183/20734735.013416
- Gallup Poll Social Series: Consumption Habits. Gallup News Service. Timberline: 937614. GAL 013, Princeton Job #: 24-07-007, July 1-21, 2024
- Smoking Cessation: Fast Facts. September 17, 2024. Centers for Disease Control and Prevention.
https://www.cdc.gov/tobacco/php/data-statistics/smoking-cessation/index.html - Colin P Mendelsohn; Smoking and depression: A review; Australian Family Physician; Volume 41, Issue 5, May 2012
https://www.racgp.org.au/afp/2012/may/smoking-and-depression - Guna Kanniah, Rishi Kumar – A selective literature review exploring the role of the nicotinic system in schizophrenia: General Psychiatry 2023;36:e100756
https://gpsych.bmj.com/content/36/2/e100756 - Goniewicz ML, Kuma T, Gawron M, Knysak J, Kosmider L. Nicotine levels in electronic cigarettes. Nicotine Tob Res. 2013 Jan;15(1):158-66. doi: 10.1093/ntr/nts103. Epub 2012 Apr 22. PMID: 22529223.
- Bundesinstitut für Risikobewertung, 2022. Health Risk Assessment of Nicotine Pouches: Updated BfR Opinion No. 023/2022 of 7 October 2022, BfR-Stellungnahmen. Bundesinst. für Risikobewertung. https://doi.org/10.17590/20220204-105615
- Mayer B. How much nicotine kills a human? Tracing back the generally accepted lethal dose to dubious self-experiments in the nineteenth century. Arch Toxicol. 2014 Jan;88(1):5-7. https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC3880486/
- Novais C, Santos J, Alves C, Mendonça E, Salgado J, Lopes D, Cruz AM. Optimizing Contraceptive Prescription in Smoking Women: A Quality Improvement Study. Cureus. 2023 Sep 21. https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC10590168/
- E-cigarette, or Vaping Product, Use Associated Lung Injury (EVALI); Yale Medicine; https://ym.care/kp3
- Electronic cigarettes and science in EU policy making; Euractiv; Apr 27, 2021; https://www.euractiv.com/section/health-consumers/special_report/electronic-cigarettes-and-science-in-eu-policy-making/
- Nicotine vaping in England: 2022 evidence update; Office for Health Improvement and Disparities; Sep 29, 2022;
https://www.gov.uk/government/publications/nicotine-vaping-in-england-2022-evidence-update - Marques, P., Piqueras, L. & Sanz, MJ. An updated overview of e-cigarette impact on human health. Respir Res 22, 151 (2021). https://doi.org/10.1186/s12931-021-01737-5
Prisidėk prie mūsų misijos
Esame ne pelno siekianti organizacija, kuri gyvuoja tik dėl dosnių žmonių paramos. Prisidėk ir padėk mums tęsti savo veiklą!
Parama