LSD
Lizergo rūgšties dietilamidas. Taip pat vadinamas: lazdos, markė, markutė, rūgštis, Lucy, 🌈👁️🎨Istorija
1938 m. LSD susintetino šveicarų chemikas Albertas Hofmannas dirbdamas Sandoz laboratorijoje, Bazelyje (6). Tyrinėdamas skalsių alkaloidus (parazitinių grybų azoto junginius) su tikslu juos pritaikyti vaistų gamyboje, jis eksperimentavo su įvairiais lizergo rūgšties dariniais. Vienas iš jų buvo LSD-25 (vok. LysergSäure-Diethylamid), tačiau tuo metu dar nebuvo atrastos jo psichoaktyvios savybės.
1943 m. mažas LSD-25 kiekis netyčia pateko A. Hofmannui ant odos. Tai sukėlė lengvą dviejų valandų intoksikaciją su keistomis vizijomis užmerktomis akimis. Po kelių dienų Hofmannas nusprendė suvartoti 250 mikrogramų šios medžiagos, manydamas, kad tai bus maža dozė. Poveikis buvo netikėtai stiprus ir iš pradžių sukėlė augantį nerimą bei paranoją, tačiau, kai iškviestas gydytojas patikino nematantis jokių fizinių negalavimo požymių, Hofmannas atsipalaidavo ir ėmė mėgautis pirmąja pasaulyje psichologine „kelione“. (8) Ši diena – balandžio 19 d. – iki šiol yra minima kaip „Dviračio diena“, nes tą dieną Hofmannas dviračiu grįžo namo būdamas LSD poveikyje.
Nuo 1947 m. Sandoz pradėjo platinti tyrimams skirtą LSD, nes tikėjo, kad šis junginys gali turėti klinikinį pritaikymą. (9)
1950-1965 m. psichiatrai ir psichologijos studentai intensyviai tyrinėjo LSD, ypač Jungtinėse Valstijose ir Jungtinėje Karalystėje. Pradžioje jis laikytas psichotomimetiku (psichozę sukeliančiu vaistu), tačiau gana greitai buvo pastebėta, kad vietoj kliedesių ir sumišimo LSD mažina nerimą, suteikia ramybę bei didina kūrybiškumą. (9) Per šį laikotarpį apie LSD buvo parašyta šimtai mokslinių straipsnių, leidžiamos knygos, rengiamos tarptautinės konferencijos. LSD buvo naudojamas psichoterapijoje, dailėje, muzikoje, taip pat kūrybiniam rašymui ir kūrybiškų sprendimų paieškai. Netgi JAV armija ir CŽV eksperimentavo su LSD.
1957 m. anglų psichiatras Humphrey Osmond (8) pasiūlė naujadarą „psichedelikai” (iš graikų psychē – protas arba siela, dēlein – pasireikšti) LSD, meskalinui ir panašioms psichoaktyvioms medžiagoms klasifikuoti. Kartu jis pasiūlė idėją, kad būtų tiksliau šiuos junginius apibūdinti ne kaip psichotomimetikus, o kaip cheminius raktus į kol kas mažai ištirtas žmogaus sąmonės kerteles ir nepanaudotą proto potencialą. Naujasis terminas galiausiai prigijo.
50-ųjų pabaigoje Humphry Osmond testavo LSD efektyvumą alkoholizmo gydymui. Teigiami rezultatai padarė įspūdį Anoniminių alkoholikų įkūrėjui Bill Wilson (10) – draugijos nariams jis mėgino pristatyti LSD kaip efektyvią dvasinę praktiką priklausomybių gydymui, tačiau nesulaukė palaikymo.
60-aisiais LSD vartojimas vis labiau plito tarp gyventojų. Harvardo universiteto profesoriai Timothy Leary ir Richard Alpert buvo vieni iš žymiausių šalininkų, teigę, kad tinkama dozė gali pakeisti mąstyseną ir įnešti pozityvių pokyčių net ir į sveikų žmonių gyvenimą. Leary išpopuliarino terminą set and setting, – kaip svarbu tą daryti tinkamos proto būsenos (angl. set) ir tinkamoje aplinkoje (angl. setting), – šis principas iki šiol naudojamas psichedelinėje terapijoje (12). LSD paplitimas taip pat sutapo su Vakarų kontrkultūros reiškiniu, o Amerikos hipių judėjimas laikė Leary vienu iš ideologinių vedlių. Prezidentas Ričardas Niksonas paskelbė Leary „pavojingiausiu žmogumi Amerikoje“. (13)
1965 m. Sandoz sustabdė LSD gamybą, pagausėjus protestų dėl nesankcionuoto vartojimo. To meto žiniasklaida nušvietė kylančią moralinę paniką dėl, esą, žalingo LSD poveikio kultūros vertybėms.
1966-69 m. įvairios JAV valstijos viena po kitos uždraudė LSD platinimą ir vartojimą. Vyriausybė pradėjo finansuoti propagandinius filmus su tikslu atgrasyti nuo vartojimo. Buvo platinama dezinformacija apie LSD žalą. Šiuo metu gimė mitai apie žiurknuodžių priemaišas, saulės apakintus hipius, LSD sukeltas genetines mutacijas, orkaitėse iškeptus kūdikius ir pan.
1970 m. prezidento Niksono administracija įtraukė LSD į JAV Draudžiamų medžiagų sąrašą (angl. Schedule I) kartu su kitais psichedelikais. Po metų JAV pavyzdžiu pasekė Jungtinių tautų Psichotropinių medžiagų konvencija. Psichedelinė terapija ir moksliniai tyrimai buvo nutraukti, o LSD gamyba ir vartojimas persikėlė į pogrindį.
2014 m. išėjo tyrimas apie LSD efektyvumą nerimo gydymui (14). Po ilgos pertraukos LSD prisijungė prie vadinamojo „psichedelinio renesanso“ psichoterapijoje, nors LSD iki šiol išlieka nelegalus JAV ir beveik visame pasaulyje.
2016 m. buvo publikuotos pirmosios nuotraukos, kaip atrodo žmogaus smegenys LSD poveikyje (15). Dr. Robin Carhart-Harris vadovaujama tyrėjų komanda parodė, kad LSD slopina smegenų įprastinės veiksenos tinklą (angl. default mode network) ir gerokai sustiprina signalų perdavimą tarp tų smegenų sričių, kurios paprastai tarpusavyje nekomunikuoja.
2018 m. Kalifornijos universiteto tyrimas (16) parodė, kad LSD veikiamose žiurkių smegenyse stiprėja neuronų jungtys ir auga nauji dendritai (neurono ataugos, priimančios signalus iš kitų neuronų), ir kad tai gali turėti gydomąjį potencialą.
Veikimo mechanizmas
LSD laikomas vienu iš klasikinių psichedelikų, klasifikuojamas ir kaip triptaminas (greta psilocibino bei DMT), ir kaip lizergamidas, t.y. lizergo rūgšties darinys (greta LSA).
Kaip ir kiti serotonerginiai psichedelikai, LSD jungiasi prie serotonino 2A tipo (5-HT2A) receptorių, ir tai lemia haliucinogeninį poveikį, panašų į psilocibino arba meskalino. LSD molekulė užsibūna receptoriuje ypatingai ilgai, todėl poveikis gali tęstis 8-12 valandų.
LSD išsiskiria iš kitų klasikinių psichedelikų tuo, kad yra dalinis dopamino D2 receptoriaus agonistas, t.y. inicijuoja panašią neuronų reakciją kaip endogeninis dopaminas (18). Nors LSD nėra laikomas stimuliantu (kaip, tarkim, kokainas ar amfetaminas), net ir mikrodozė sukelia lengvą bet pastebimą dopaminerginį poveikį, matuojamą pakilusia motyvacija ir pasitenkinimu (19). Nepaisant to, LSD nesukelia priklausomybės (21).
Nustatyta, kad LSD jungiasi prie augimo faktoriaus BDNF receptoriaus TrkB ir tokiu būdu didina neuroplastiškumą (20).
Išvaizda ir vartojimo būdas
LSD yra stipri pusiau sintetinė psichoaktyvioji medžiaga, priklausanti haliucinogenų grupei.
Paprastai LSD sutinkama spalvotų, impregnuotų lapelių ar skysčio, kuris dažnai vėliau lašinamas ant cukraus gabalėlių, pavidalu.
Dažniausiai medžiaga sučiulpama, dedama po liežuviu, prarijama. Taip pat, jei tai skystis, užlašinama ant liežuvio arba vartojama su maistu, gėrimais.
Dozavimas ir toksiškumas
Verta atsiminti, kad priklausomai nuo žmogaus organizmo, kūno masės, ta pati dozė žmogų paveikti gali skirtingai.
Mikro: 5-10 µg
Pastebima, kad ypač mažos dozės gali pagerinti nuotaiką, padidinti susitelkimą, saviveiksmingumą, kūrybiškumą. Kita vertus, kartais pastebimas ir atvirkštinis poveikis, sunkumai dėliojant sakinį, bendraujant, išsiblaškymas ir kt. (žr. Anderson et al. 2019).
Maža: 25–75 µg
Švelnūs nuotaikos pokyčiai, euforija. Galimi spalvų pokyčiai, aplinkos pulsavimas.
Vidutinė: 75–150 µg
Mažesnėmis dozėmis vizualiniai pojūčiai pasireiškia spalvų pokyčiais, aplinkos pulsavimu, objektų išsikreipimu. Didesnėmis dozėmis galima matyti objektus, kurie įprastoje realybėje neegzistuoja, ryškų objektų išsikreipimą, judėjimą. Nors logika išlieka, stipriai sumažėjęs savęs vertinimas. Dažni vienumo su aplinka jausmai.
Didelė: 150–250 µg
Stiprūs vizualiniai pokyčiai, tiek atsimerkus, tiek užsimerkus. Neretai matomi objektai, kurių nėra. Galimi gyvenimą keičiantys suvokimai, mistinės patirtys. Labiau tikėtinas nerimas.
Labai didelė: 250 µg +
Kelionės pikas gali būti itin intensyvus, gilus, neramus. Gali kilti kompulsyvios, negatyvios mintys, paranoja, panika. Tikėtina vadinamoji ego mirtis. Galima dezorientacija erdvėje, sunkumai judant. Stiprios vizualizacijos, mistinės patirtys. Sudėtinga racionaliai mąstyti. Pojūčių sinestezija.
Klinikinėje aplinkoje naudojama dozė įprastai varijuoja nuo 100 iki 200 µg (žr. Garcia-Romeu et. al., 2016).
Anot Anderson didesnės dozės padeda palengvinti rimtas, chroniškas psichikos problemas (pvz., depresiją, nerimą, potrauminio streso sindromą ir kt.), o mažesnės, pasikartojančios tinkamesnės lengvesnio pobūdžio negalavimams, kokybiškesniam buvimui (žr. Anderson et. al. 2019).
Klinikinėje aplinkoje vyko ir vis dar vyksta nemažai su LSD vartojimu susijusių tyrimų. Tyrinėjamas LSD potencialas priklausomybės nuo alkoholio, tabako, opioidų, skausmo, nerimo dėl artėjančios mirties gydymui. Taip pat, LSD įtaka sveiko žmogaus kūrybiškumui, problemų sprendimui (žr. Garcia-Romeu et. al. 2016).
Poveikio trukmė
Veikimo trukmė priklauso nuo to, kokio stiprumo medžiagą žmogus vartojo, kokia jo kūno masė, kokios medžiagos vartotos kartu, ar žmogus buvo pavalgęs.
- Įprastai medžiaga pradeda veikti po 20-90 min.
- Pikas pasiekiamas po 2-4 val.
- Poveikis tęsiasi 8-12 val., kai kuriais atvejais iki 15 val.
Poveikis
Fiziologinis poveikis
- Išsiplėtę vyzdžiai,
- pakilusi kūno temperatūra,
- pakilęs kraujospūdis,
- pykinimas,
- galvos svaigimas,
- burnos sausumas.
Psichologinis poveikis
- Palaima, pasigėrėjimas,
- pojūčių sinestezija (matau garsą, girdžiu kvapą, užuodžiu vaizdą),
- depersonalizacija,
- pakitusi laiko perspektyva,
- nestabilios emocijos, greita jų kaita,
- mistinės patirtys,
- vaiko perspektyva (gali atrodyti tarytum pasaulį matai pirmą kartą, atsiranda didžiulis dėmesys detalėms),
- bendrumo su kitais jausmas,
- atvirumas,
- empatija,
- gilus muzikos ir jos prasmės pajautimas.
Žala organizmui
Haliucinogenai turi palyginti mažą toksiškumą ir nebuvo nustatyta, kad jie galėtų sukelti organų pažeidimus ar kitokią didesnę žalą organizmui. Taip pat, nebuvo užfiksuota mirčių nuo šios medžiagos perdozavimo (žr. Johnson et. al. 2008, Garcia-Romeu et. al. 2016).
Tyrimuose (David Nutt et. al. 2010, Amsterdam et. al. 2010), kuriuose tirta medžiagų žala asmeniui ir visuomenei, LSD matoma sąrašų gale:
Didžiausia rizika, susijusi su LSD vartojimu yra ta, kad sparčiai atsiranda naujos medžiagos, kurios yra parduodamos kaip LSD ir gali gerokai skirtis savo toksiškumu bei poveikiu, todėl prieš vartojant būtina atlikti medžiagos nustatymo testą.
Pavyzdžiui, nustatyta ne viena mirtis susijusi su 25I-NBOMe medžiagos perdozavimu. Ši medžiaga yra parduodama vietoje LSD ir pasižymi karčiu, metalą primenančiu skoniu. Dėl to, jei ketinama vartoti nereguliuojamoje rinkoje įsigytą neaiškios kilmės medžiagą, patariame ją ištestuoti bent jau reagentiniu testu.
Taip pat, kyla rizika patirti didžiulį stresą, vadinamąją „blogą kelionę“ (angl. bad trip), kuri gali lemti pavojingus žmogaus veiksmus. Dar viena iš rizikų yra užsitęsusi psichozė. Šią riziką klinikinėje aplinkoje bandoma eliminuoti būsimų tiriamųjų klausiant apie psichikos sutrikimų istoriją šeimoje ir giminėje. Ypač rekomenduojama vengti psichedelikų tiems, kurie šeimoje turi šizofrenijos arba bipolinio sutrikimo istoriją.
Kontroliuojamoje klinikinėje aplinkoje LSD poveikis dažniausiai yra teigiamas (žr. Schmid et. al. 2015). Taip pat, klinikinėje aplinkoje pasiruošimas kelionėms gali trukti ir aštuonias valandas, per jas vedliai savanorius supažindina su galimu poveikiu ir kitomis instrukcijomis. Visos procedūros metu tiriamieji turi galimybę konsultuotis su specialistais. Taip pat, užtikrinama maloni aplinka. Apskritai, vartojant psichedelikus yra pabrėžiama emocinio nusiteikimo, malonios aplinkos svarba (angl. set and setting), kurie plačiau aprašyti „Žalos mažinimo“ skiltyje.
Kalbant apie psichedelikų neigiamas pasekmes, medijose dažnai minimi pasikartojantys grįžtamieji reiškiniai (angl. flashbacks). Nors vienareikšmiško atsakymo šia tema nėra, sutinkama, kad toks reiškinys, nors ir ypač retas, yra įmanomas. Kai kurie mokslininkai pastebi, kad šis sutrikimas pasireiškia beveik vien rekreaciniams vartototojams ir/arba turintiems nerimo sutrikimą (žr. Liechti et.al., 2017).
Sąveika su kitomis medžiagomis
Jeigu medžiagų tarpusavio sąveika nėra paminėta šiame skyriuje, tai nereiškia, kad jos nėra.
- Litis. Teigiama, kad šis vaistas, sąveikaudamas su LSD, gali sukelti psichozę ir traukulius.
- Tricikliai antidepresantai (pavyzdžiui, amitriptilinas, nortriptilinas, imipraminas, doksepinas). Ši antidepresantų rūšis sustiprina LSD poveikį, todėl medžiagos poveikis gali tapti dar labiau nenuspėjamas, iš to iššaukti „blogą kelionę“ arba psichozę.
- Nerekomenduojama vartoti LSD kartu su kanapėmis, kadangi jos taipogi sustiprina LSD poveikį ir gali iššaukti neigiamus psichologinius efektus, pavyzdžiui, nerimą, panikos atakas, psichozę.
- Stimuliantai (amfetaminas, kokainas, kristė). Nors vartojant kartu su LSD stimuliantai sustiprina euforijos jausmą, jie taip pat sukelia nerimą ir padidina paranojos, psichozės, nekontroliuojamų pasikartojančių minčių (angl. thought loop) tikimybę, ypač atslūgstant LSD poveikiui.
Atsimink: transporto priemonių vairavimas apsvaigus nuo psichoaktyviųjų medžiagų yra pavojingas tavo ir aplinkinių gyvybei.
Žalos mažinimas
- Nevartok medžiagos, jeigu:
- kažkas iš tavo giminaičių serga/sirgo šizofrenija ar kitomis sunkiomis psichikos ligomis,
- sergi širdies ar kraujagyslių ligomis,
- vartoji vaistus, kurių sąveika su LSD gali sukelti stiprų šalutinį poveikį arba net mirtį, pavyzdžiui: litis, tricikliai antidepresantai, SSRI, MAOI ir kt.
- Nemaišyk LSD su medžiagomis, kurios turi neigiamą sąveiką su medžiaga (pažymėtos geltona, oranžine, raudona spalva lentelėje).
- Įsitikink, kad tikrai turi LSD – išsitirk medžiagą su reagentiniu testu.
- Pasirūpink, kad tave prižiūrėtų blaivas žmogus, šalia kurio jautiesi saugiai ir ramiai.
- Vartok medžiagą saugioje, patikimoje aplinkoje.
- Pasirūpink lengvais užkandžiais (riešutai, uogos, vaisiai), turėk vandens, kad išvengtum dehidratacijos.
- Vartok LSD tik jeigu esi geros savijautos ir stabilios nuotaikos, nejauti stiprios baimės ir nerimo.
- Iš anksto pasirūpink, kad turėtum ausines, miego kaukę ar kitą būdą užsidengti akis.
- Turėk omenyje, kad su haliucinogenais svarbu elgtis atsargiai – šios medžiagos sukelia labai stiprias patirtis.
- Nekartok tripo iki tol, kol nepritaikysi jo patirčių. Turėk patikimų žmonių, su kuriais galėtum pasikalbėti apie šią patirtį.
Jei tripo metu patiri nerimą arba sunkias emocijas:
- pasiduok, leisk sau patirti tai, kas ateina, be pasipriešinimo;
- jei išmanai, taikyk dėmesingumo (angl. mindfulness) praktikas;
- nukreipk dėmesį kitur: pakeisk aplinką arba muziką;
- sulėtink kvėpavimą, kvėpuok reguliariai;
- atsigulk ir atpalaiduok raumenis;
- atmink, kad tai laikina būsena, kuri praeis.
PRIEŠ VARTOJIMĄ
- Rekomenduotina turėti patikimą, patyrusį žmogų, kuris nieko nevartotų ir tave lydėtų kelionės metu (sitter’į).
- Pasirink saugią, jaukią aplinką, palauk joje, kol prasidės veikimas.
- Tinkamas psichologinis pasirengimas yra labai svarbus. Jei tau ne pats geriausias laikotarpis, patiri neigiamų išgyvenimų, yra rizika, kad psichodelikų sukelta patirtis bus sunkiai valdoma. Dukart pagalvok, ar esi pasiruošęs su tuo susidurti. Gal palauk tinkamesnės progos?
- Jei turi psichikos ligų, tokių kaip šizofrenija, vartoti psichodelikus yra rizikinga, kadangi gali kilti ligos paūmėjimas, psichozė.
VANDUO
Labai svarbu reguliariai gerti vandenį, nes didžiausia grėsmė yra dehidratacija.
MAISTAS
Gali atrodyti, kad nesi alkanas, bet vartodamas ilgesnio poveikio psichodelikus, būk pasiruošęs užkandžių (riešutų, uogų, vaisių).
PYKINIMAS
Pavartojęs, ypač pradžioje gali jausti pykinimą. Tai – normali reakcija, vėliau pykinimas nuslops.
NERIZIKUOK
Nevartok LSD, jeigu vartoji litį, triciklius antidepresantus, tramadolį, o NBOMe, jeigu turi širdies veiklos sutrikimų. Turėk omenyje, jog SSRI tipo antidepresantai slopina psichodelikų veikimą, tad galimas atvejis, jog niekur nenukeliausi. Stabilizuok sveikatos būklę, tada iš naujo svarstyk psichodelikų vartojimo klausimą.
Ketaminas nesiderina su depresantų (alkoholio, opioidų) ir stimuliantų vartojimu dėl galimo pavojaus gyvybei.
ATSIMINK
Medžiagos poveikis baigsis. Jos veikimas chemiškai „užprogramuotas“ ribotam laikui. Norint pakeisti nuotaiką, pakeisk muziką/garsus aplink ir aplinką.
Jeigu darosi baisu, nemalonu, „trip’ą“ suvaldyti padės rami aplinka, muzika, meditacija, kūrybinė veikla, judesys. Visada gali kreiptis į Psyhelp.
Papildoma informacija
Kas yra bloga kelionė?
Blogos kelionės (angl. bad trips) dažnai lydimos nerimo, baimės, panikos, disforijos ir/arba paranojos.
Pojūčiai skiriami į sensorinius (gąsdinantys vaizdiniai), somatinius (pvz., pernelyg didelis jautrumas, dėmesio atkreipimas į fiziologinius procesus, manymas, kad miršti), psichologinius (neramios mintys, susijusios su vartojančio gyvenimu, asmenybe ir problemomis), metafizinius (neramios mintys ir jausmai, susiję su visa apimančiomis blogio jėgomis). Patiriami išgyvenimai gali turėti įtakos neprognozuojamai, pavojingai elgsenai nukreiptai į save arba kitus. Nors ir gana retai, tačiau yra užfiksuoti atvejai, kuomet haliucinogenus vartojęs žmogus nusižudo, pavyzdžiui, nušoka nuo stogo (Žr. Johnson et. Al. 2008).
Dėl to, ypač svarbu, kad šalia vartojančio žmogaus būtų (geriausia pats kada nors patyręs haliucinogenų poveikį) prižiūrėtojas, kuris galėtų nuraminti ar nuo sau pavojingų veiksmų apsaugoti kitą. Taip pat, blogą savijautą galima sumažinti ją priimant, mėginant ramiai nukreipti mintis kitur, atsigulant ir įsijungiant ramią muziką. Naudingas dėmesingo įsisąmoninimo (angl. mindfulness) principų išmanymas.
Nors LSD kelionė gali priminti didžiausią kada nors patirtą košmarą ir visam laikui atgrasyti nuo psichedelinių patirčių, vis dėlto dalis jas patiriančių žmonių įvardija, kaip naudingas, ypač praėjus tam tikram laikui ir jas integravus.
Šaltiniai
- Van Amsterdam, J., Opperhuizen, A., Koeter, M., & Van den Brink, W. (2010). Ranking the Harm of Alcohol, Tobacco and Illicit Drugs for the Individual and the Population. European Addiction Research, 16(4), 202-207.
- Anderson, T., Petranker, R., Christopher, A. et al. (2010). Psychedelic microdosing benefits and challenges: an empirical codebook. Harm Reduct J16, 43. Nuoroda.
- Garcia-Romeu, A., Kersgaard, B., & Addy, P. H. (2016). Clinical applications of hallucinogens: A review. Experimental and Clinical Psychopharmacology, 24(4), 229–268. Nuoroda.
- Johnson, M., Richards, W., & Griffiths, R. (2008). Human hallucinogen research: guidelines for safety. Journal of Psychopharmacology, 22(6), 603–620. Nuoroda.
- Liechti ME, Dolder PC, Schmid Y. (2017). Alterations in consciousness and mystical-type experiences after acute LSD in humans. Psychopharmacology (Berl) 234: 1499–1510. Nuoroda.
- Nutt D. J., King L. A., Phillips L. D. (2010). Drug harms in the UK: a multicriteria decision analysis. Lancet 376, 1558–1565.
- Schmid Y, Enzler F, Gasser P, Grouzmann E, Preller KH, Vollenweider FX et al (2015). Acute effects of lysergic acid diethylamide in healthy subjects. Biol Psychiatry 78: 544–553. Nuoroda.
- Albert Hofmann. LSD Ganz Persönlich. MAPS-Volume 6, Number 69, Summer 1969.
http://www.maps.org/news-letters/v06n3/06346hof.html - Novak, Steven J. (1997). „LSD before Leary: Sidney Cohen’s Critique of 1950s Psychedelic Drug Research”. Isis. 88 (1). University of Chicago Press: 87–110.
https://www.journals.uchicago.edu/doi/10.1086/383628 - Dyck, Erika (2008). Psychedelic Psychiatry: LSD from Clinic to Campus. Johns Hopkins University Press.
https://books.google.lt/books?vid=ISBN9781421400754 - JH Tanne. Humphrey Osmond. BMJ. 328 (7441): 713. 2004.
https://doi.org/10.1136/bmj.328.7441.713 - Hartogsohn I. Constructing drug effects: A history of set and setting. Drug Science, Policy and Law. 2017;3.
https://journals.sagepub.com/doi/10.1177/2050324516683325 - Mansnerus, Laura (June 1, 1996). Timothy Leary, Pied Piper of Psychedelic 60s, Dies at 75. The New York Times. Obituary.
https://www.nytimes.com/1996/06/01/us/timothy-leary-pied-piper-of-psychedelic-60-s-dies-at-75.html - Gasser Pet al (2014). Safety and efficacy of lysergic acid diethylamide-assisted psychotherapy for anxiety associated with life-threatening diseases. J Nerv Ment Dis 202: 513–520.
https://doi.org/10.1097/NMD.0000000000000113 - Carhart-Harris RL, et al. Neural correlates of the LSD experience revealed by multimodal neuroimaging. Proc Natl Acad Sci U S A. 2016 Apr 26;113(17):4853-8.
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27071089/ - Ly C, Greb AC, Cameron LP, Wong JM, et al. Psychedelics Promote Structural and Functional Neural Plasticity. Cell Rep. 2018 Jun 12;23(11):3170-3182.
https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC6082376/ - PsychonautWiki. LSD. [Internet]. [cited 2024 Nov 2]. Available from: https://psychonautwiki.org/wiki/LSD
- Marona-Lewicka, D., Thisted, R.A. & Nichols, D.E. Distinct temporal phases in the behavioral pharmacology of LSD: dopamine D2 receptor-mediated effects in the rat and implications for psychosis. Psychopharmacology 180, 427–435 (2005).
https://doi.org/10.1007/s00213-005-2183-9 - Glazer J, Murray CH, Nusslock R, Lee R, de Wit H. Low doses of lysergic acid diethylamide (LSD) increase reward-related brain activity. Neuropsychopharmacology. 2023 Jan;48(2):418-426.
https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC9751270/ - psychedelic-induced neuroplasticity. Neuropsychopharmacol. 48, 104–112 (2023).
https://doi.org/10.1038/s41386-022-01389-z - Psychedelic and Dissociative Drugs. National Institute on Drug Abuse. 2024-04-09.
https://nida.nih.gov/research-topics/psychedelic-dissociative-drugs
Prisidėk prie mūsų misijos
Esame ne pelno siekianti organizacija, kuri gyvuoja tik dėl dosnių žmonių paramos. Prisidėk ir padėk mums tęsti savo veiklą!
Parama