AMFETAMINAS

Dėmesio

Visa informacija šioje svetainėje pateikiama prevencijos ir žalos mažinimo tikslais. „Jauna banga“ neskatina ir nepalaiko psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo. Daugiau apie žalos mažinimą ir mūsų savanorišką organizaciją galite sužinoti čia.

Amfetamino istorija

Centrinės nervų sistemos stimuliantas amfetaminas buvo išrastas prieš daugiau nei šimtmetį, o naudojamas gana įvairiai – kaip priemonė, padedanti išlikti budriam karo metu, lieknėjimo preparatas, vaistas asmenims, turintiems dėmesio sutrikimą. Ši plačiai pritaikoma medžiaga legalioje ir nelegalioje rinkose gyvuoja jau daugiau nei 80 metų. 2011 m. duomenimis, amfetaminų grupei priklausančios medžiagos (MDMA, amfetaminas, metamfetaminas) buvo antros pagal vartojimą pasauliniu mastu. Amfetaminas labiausiai paplitęs Europoje, Šiaurės ir Rytų valstybėse populiarumu nusileidžia tik kanapėms.

Amfetamino veikimo mechanizmas

Amfetaminas yra centrinės nervų sistemos stimuliantas ir didina dopamino, adrenalino ir serotonino kiekį sinapsėje. Taip pat jis slopina paminėtų medžiagų pernašą. Taip pat jis slopina fermento – monoamino oksidazės – aktyvumą.

Išvaizda ir vartojimo būdas

Amfetamino dozavimas

Nėra tokio kiekio amfetamino, kuris klasiškai būtų laikomas perdozavimo riba, tačiau stimuliantų perdozavimas turi atskirą pavadinimą – angl. overampingOverampingas pasireiškia kada kūnas yra pervargęs ir stimuliantų poveikis nebesugeba kompensuoti šios būklės. Žmogų gali ištikti epilepsija, koma, panikos ataka, nualpimas arba širdies smūgis. Vartojant stimuliantus būtina prižiūrėti savo miego režimą, pasirūpinti vandens kiekiu ir nemaišyti su kitais stimuliantais ar medžiagomis veikiančias širdį.

Amfetamino poveikio trukmė

Dažniausiai amfetamino poveikis trunka nuo 3 iki 8 val., priklausomai nuo suvartoto kiekio ar vartojimo būdo. 

Vartojant per burną poveikis pajaučiamas ne iš karto, o po 15-30 minučių, trunka apie 6-8 val. 

Vartojant per nosį poveikis pajaučiamas po kelių minučių, bet poveikio trukmė trumpesnė, apie 3-6 val.

Tiesa, pakartojant dozę efekto trukmė gali užsitęsti ir iki paros ar net kelių, tačiau tolerancija išsivysto labai greitai, dėl to pojūčiai vis silpnėja.

Amfetamino poveikis

Trumpalaikis amfetamino poveikis

Pavartojus amfetamino išsiskiria dideli geros savijautos (angl. feel-good) neuromediatoriaus dopamino kiekiai: padidėja budrumas, motyvacija, libido, plepumas ir socialumas, gera nuotaika, suvartojus didelę dozę – euforija. Muzika skamba gražiau ir intensyviau, didėja gebėjimas išlaikyti dėmesį ir susikaupti ties vienu dalyku.

Fiziologiniai, neutralūs efektai: vyzdžiai išsiplečia, kūno temperatūra pakyla, per kūną keliauja šiurpuliai, apima nerimastingumo jausmas, negebėjimas nustygti vietoje, dingsta apetitas.

Prie neigiamų efektų priskiriamas padidėjęs ar nereguliarus širdies ritmas, griežimas dantimis, dažnas šlapinimasis, išsausėjusi burna, taip pat dažną vartotoją gali apimti padidėjusi savivertės būsena, agresyvumas. Dėl energijos pertekliaus nuo amfetamino ypatingai sunku užmigti. Vartojant daugiau nei kelias dienas dėl miego trūkumo gali prasidėti deliuzijos, paranoja.

Ilgalaikis amfetamino poveikis

Ilgiau vartojančių žmonių tam tikros smegenų sritys tampa mažiau jautrios dopaminui – sutrinka motyvaciniai, atlygio ir pasitenkinimo mechanizmai, nukrenta libido, apima depresija. Taip pat gali išsivystyti impotencija, sutrinka koordinacija ir virškinimas, prastėja odos ir burnos būklė, gali išsivystyti laikina psichozė bei manija, o vartojant itin ilgai ir intensyviai yra rizika pažeisti smegenis.

Amfetamino sąveika su kitomis medžiagomis

Amfetaminą pavojinga maišyti su daugeliu medžiagų: su kanapėmis, alkoholiu, GHB, kokainu, opioidais ir psichodelikais maišyti nesaugu, su DXM, PCP, 25-NBome, DOX, 5-meo-xxt ir 2C-T-x maišyti labai pavojinga, o vartojant kartu su MAO inhibitoriais, tramadoliu ir aMT rizikuojate savo gyvybe. Išsamesnę lentelę apie medžiagų sąveikas galite rasti mūsų puslapyje arba Tripsit.me tinklapyje.

Amfetamino žalos mažinimo atmintinė

Jeigu nusprendei vartoti šią medžiagą, perskaityk saugesnio vartojimo atmintinę bei Tripsit lentelę, kurioje nurodomas medžiagų maišymo pavojus.

Amfetamino grynumas

Grynoje formoje su medikų priežiūra ir vartojami medicininiais tikslais, stimuliantai žymiai saugesni, nei nelegaliai įsigyti gatvėje. Perkant miltelius gatvėje praktiškai neįmanoma gauti grynos medžiagos. Ji visuomet turės priemaišų ar pakaitalų.

Kofeinas – viena iš populiariausių priemaišų. 2013 m. tyrimo duomenimis, 67,7 proc. visų ištirtų amfetamino mėginių turėjo kofeino priemaišų. Kofeinas ir amfetaminas yra stimuliantai, todėl abiejų medžiagų poveikiai sustiprėja: padidėja širdies priepuolio ir dehidratacijos rizika. Kofeinas ir pats savaime turi nemažai šalutinių poveikių, būdingų stimuliantams. Ne ką mažiau pavojingi ir antros priemaišos pagal populiarumą (23,5%) – sintezės šalutiniai produktai, kitaip tariant, toksiškumu pasižyminčios medžiagos.

2020 m. Europos narkotikų ir narkomanijos stebėsenos ataskaitoje pateikti duomenys

Taip pat amfetamino maišeliuose neretai aptinkamas metamfetaminas, sintetiniai katinonai arba naujosios psichoaktyviosios medžiagos (NPS). Vienas pagrindinių amfetamino pavojų yra ne pats amfetaminas, o priemaišos. Vienas iš būdų, kaip galima apsisaugoti nuo priemaišų keliamų pavojų yra naudojant acetoną. Amfetamino sulfatas netirpsta acetone, skirtingai nei dauguma priemaišų. Todėl jį galima “išskalbti” su acetonu, o rezultatas – medžiaga tampa švaresnė ir mažiau pavojinga. Šis metodas veikia tik su amfetamino sulfatu, ir instrukcijas galite rasti čia.

Amfetaminui giminingos medžiagos

Panašiausia į amfetaminą medžiaga – metamfetaminas. Jų molekulės beveik identiškos: metamfetaminas – amfetamino molekulė su metilo grupe. Įdomu tai, kad šių medžiagų poveikis smegenims smarkiai skiriasi: metamfetaminas kur kas stipriau stimuliuoja centrinę nervų sistemą, taip padidindamas ir priklausomybės riziką, bei pasižymi didesniu neurotoksiškumo potencialu, žala organų sistemoms.

Pavartojus amfetamino, smegenyse išsiskiria dopaminas bei noradrenalinas, o metamfetaminas taip pat veikia ir serotonino receptorius. Todėl metamfetaminas sukelia stipresnę euforiją bei yra labiau neurotoksiškas – gali pažeisti dopamino neuronus taip, kaip ir amfetamino maišymas su MDMA. Nemalonios pasekmės, tokios, kaip haliucinacijos, paranoja, odos draskymas (dažnai norint nuvaikyti įsivaizduojamus vabalus), smarkiai pažeista psichika dažniau pasireiškia metamfetamino, nei amfetamino vartotojams.

Amfetaminas bei kiti stimuliantai dažnam suteikia vilties, jog mūsų skubančioje visuomenėje įmanoma viską suspėti. Ir darbas, ir socialinis gyvenimas tampa linksmas bei lengvas – šis jausmas dažniausiai tampa priklausomybės priežastimi.

 

Paskutinį kartą atnaujinta 2021 m. kovą.

 

Šaltiniai

  1. Martin D, Le JK. Amphetamine. In: StatPearls. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2022 Jan. Nuoroda: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK556103/ 
  2. Heal D, Smith S, Gosden J, Nutt D. Amphetamine, past and present – a pharmacological and clinical perspective. Journal of Psychopharmacology. 2013;27(6):479-496.