2C-B

Taip pat žinomas kaip: 4-Bromo-2,5-dimetoksifenetilaminas, „grybų ratai“, Nexus.

Dėmesio

Visa informacija šioje svetainėje pateikiama prevencijos ir žalos mažinimo tikslais. „Jauna banga“ neskatina ir nepalaiko psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo. Daugiau apie žalos mažinimą ir mūsų savanorišką organizaciją galite sužinoti čia.

„Tucibi“ nėra 2C-B

Tucibi, dar vadinamas rožiniu kokainu (angl. pink coce, pink cocaine) – nesusijęs nei su kokainu, nei su šiame puslapyje aptariamu 2C-B.

Tucibi yra įvairių psichoaktyviųjų medžiagų kokteilis, kurio sudėtis kaskart gali skirtis. 2019-2022 metais Ispanijoje patikrini 150 „rožinio kokaino“ mėginiai: beveik visuose rasta dažiklių, 44 proc. mėginių – ketamino, MDMA, kofeino, o vos dviejuose – kokaino.[12] Vartoti tucibi gali būti labai pavojinga, nes kokteilį sudaro nežinomas medžiagų derinys ir jų dozės.

2C-B istorija

2C-B 1974 m. pirmą kartą susintetino mokslininkas Alexander Shulgin, skatinęs naudoti MDMA psichoterapijoje. Analogiškai, 80-aisiais 2C-B buvo naudojamas eksperimentinėje psichiatrijoje. 1985 m. JAV uždraudus MDMA, išpopuliarėjo 2-СB vartojimas rekreaciniais tikslais. 

1980-2000 m. Vokietijoje ir Olandijoje ši medžiaga būdavo parduodama legaliai kaip nereceptinis afrodiziakas, pavadinimais „Nexus“ ir „Erox“.

Per pastaruosius dešimtmečius 2C-B rekreacinis vartojimas labai išpopuliarėjo visame pasaulyje – 2020 m. „Global Drug Survey“ užfiksavo, kad 6,1 proc. respondentų buvo bandę ar vartojo 2C-B. [1] 

Per pastaruosius kelerius metus Pietų Amerikoje išpopuliarėjo „nauja“ medžiaga, vadinama tuci. Iš pradžių manyta, kad tai yra kitas 2C-B pavadinimas. Keli tyrimai „DrugsData“ duomenų bazėje parodė, jog „tuci“ yra įvairių skirtingų medžiagų – kokaino, MDMA, ketamino, kofeino, fenacetino ir kt., „kokteilių“ – pavadinimas. Tokių mišinių mėginiuose, t.y. „tuci“ kokteiliuose,  2C-B nebuvo aptikta. [2] 

Veikimo mechanizmas

2C-B priklauso fenetilaminų, taip pat vadinamų 2C, klasei. Kiti šios klasės atstovai – 2C-C, 2C-I, 2C-T-2 ir kt. Šie junginiai nėra aptinkami gamtoje. Jie buvo susintetinti laboratorijoje kaip meskalino ir jo analogų pakaitalai, pasižymintys stipresniu psichoaktyviu poveikiu. Vėliau, 2С junginių pagrindu buvo sukurta NBOMe junginių klasė.

Skirtingai nei kiti psichedelikai, 2C-B nestipriai stimuliuoja serotonino (5-HT-2A ir 5-HT-2C) receptorius. Įdomu yra tai, kad kai kuriuose tyrimuose buvo nustatytas priešingas – serotonino receptorius blokuojantis – poveikis. [3][4] Tikėtina, kad būtent poveikis į serotonino receptorius nulemia 2C-B psichodelinį poveikį. 

2C-B slopina serotonino, norepinefrino ir dopamino pernašą. Tokiu veikimo mechanizmu pasižymi stimuliantai, todėl 2-CB taip pat yra priskiriamas stimuliantų klasei. [5] 

2C-B taip pat padidina dopamino kiekį smegenyse bei pakeičia jo metabolizmą. [6]

Taigi, pagal poveikį ši medžiaga priskiriama psichodelikų, empatogenų/entaktogenų ir stimuliantų klasėms.

Išvaizda ir vartojimo būdas

 2C-B – smulkūs balti arba bespalviai kristalai ar milteliai. Rečiau pasitaiko 2C-B hidrobromidas – tarpinis sintezės metu išliekantis junginys – rudos spalvos milteliai. Kartais 2C-B milteliai būna supresuoti į mažas tabletes.

Dažniausiai medžiaga yra vartojama per burną – milteliai patalpinami į želatinos kapsules arba supresuojami į tabletes. Vartojimas per nosį yra itin skausmingas ir dauguma vartotojų jo vengia.

2C-B vandeninis tirpalas yra vartojamas rektaliniu būdu. Itin retai vartojamas intraveniniu būdu dėl staigaus ir intensyvaus poveikio.

Dozavimas ir toksiškumas

Priklausomai nuo vartojimo būdo, dozavimas šiek tiek skiriasi:

Vartojant per burną:
Minimali poveikį sukelianti dozė: 2-5 mg
Lengvas poveikis: 5-15 mg
Vidutinis poveikis: 15-25 mg
Stiprus poveikis: 25-35 mg
Intensyvus poveikis: >35 mg

Vartojant per nosį: 
Minimali poveikį sukelianti dozė: 4 mg
Vidutinis poveikis: 5-10 mg
Stiprus poveikis: 10-20 mg
Intensyvus poveikis: >20 mg

Literatūroje nėra aprašyti 2-СB vartojimo sukelti mirties atvejai. [7] 2013 m. atliktame tyrime kalbama apie 5 užfiksuotas mirtis, susijusias su kitais 2C klasės junginiais – 2C-T-7, 2C-T-21, 2C-I-NBOMe, ir 2C-E. [8]

2C-B toksiškumas susijęs su padidėjusia serotonino sindromo, traukulių bei smegenų patinimo rizika bei padidėjusiu kraujospūdžiu. [9] Tai ypač dažnai pasireiškia maišant su kitomis medžiagomis, tokiomis, kaip selektyvūs serotonino rezorbcijos inhibitoriai (SSRI, pvz., sertralinas) arba opioidai, pvz., tramadolis.

Poveikio trukmė

Poveikio pradžia ir trukmė skiriasi priklausomai nuo vartojimo būdo:

  • Nurijus poveikis pasireiškia praėjus 45 min.-2 val. Poveikio trukmė: 4-8 val. 
  • Vartojant per nosį poveikis pasireiškia vos per kelias minutes, trunka 2-4 val.
  • Vartojant rektaliniu būdu poveikis pasireiškia po 5-20 min., trunka 3-5 val.  
  • Vartojant intraveniniu būdu poveikis juntamas iš karto, trunka neilgai.

Antriniai poveikiai gali trukti kelias valandas, tačiau kai kurie žmonės jų nepatiria ir po truputį grįžta į normalią būseną.

Poveikis

Trumpalaikis

Kognityviniai pokyčiai: Vizualinės ir garsinės haliucinacijos (spalviniai pakitimai, judančių objektų pėdsakai, geometrijos ir tekstūrų iškraipymai), sinestezija, euforija, padidėjusi empatija, pakili nuotaika, padidėjęs energijos lygis, sustiprinti lytėjimo pojūčiai, seksualinis susijaudinimas, noras šypsotis ar juoktis, polinkis į abstrakčias mintis, pasikartojančių minčių ciklai.

Fiziniai poveikiai (neutralūs): išsiplėtę vyzdžiai, išdžiūvusi burna, kūno „sunkumas“.

Fiziniai poveikiai (neigiami): pykinimas, virškinimo trakto sutrikimas, raumenų spazmai, galvos skausmas, traukuliai, nerimas, nereguliarus širdies ritmas, nemiga, pagreitėjęs širdies ritmas, hipertermija.

Poveikių intensyvumas ir spektras šiek tiek keičiasi priklausant nuo dozavimo. [10] 

Ilgalaikis

Literatūroje nėra aprašytas ilgalaikis 2C-B vartojimas, todėl jo poveikis organizmui taip pat nėra žinomas. 

Kaip ir būdinga psichodelikams, priklausomybės rizika labai maža, tačiau su laiku atsiranda tolerancija. 

Sąveika su kitomis medžiagomis

2-CB sąveika su stimuliantais yra pavojinga gyvybei dėl poveikio širdies ir kraujagyslių sistemai bei didelės  stimuliantų perdozavimo tikimybės.

2C-B sustiprina kitų psichodelikų poveikį.

MAO slopikliai (angl. MAOI) taip pat stiprina 2C-B poveikį. 

Depresantai (tokie kaip benzodiazepinai, GBL/GHB, alkoholis, ar opioidai) sumažina 2C-B poveikį. Juos vartoti kartu su 2C-B pavojinga dėl traukulių rizikos.

Psichoaktyviųjų medžiagų duomenų bazėje Tripsit.me yra pabrėžiama pavojinga sąveika su αMT, tačiau tam nėra pateiktų jokių argumentų ar šaltinių į mokslinius tyrimus, kurie paaiškintų šį reiškinį, todėl ši informacija lieka nepatvirtinta. Tačiau, αMT veikia kaip stimuliantas ir todėl nerekomenduojama jį vartoti kartu su 2C-B dėl anksčiau išvardintų priežasčių. [11] 

2C-B žalos mažinimo atmintinė

  • Nevartok 2C-B per nosį – šis vartojimo būdas skausmingas. Jei ketini vartoti 2C-B kristalus ar miltelius, suberk juos į tuščią kapsulę ir nuryk, arba, jei neturi kapsulės, suvyniok į popieriaus gabaliuką.
  • Būk pailsėjęs, pavalgęs ir geros emocinės būsenos.
  • Nebandyk apskaičiuoti dozės iš akies – pasverk medžiagą, ir/arba išsitirpink vandenyje ir dozuok pagal tūrį.
  • Neskubėk kartoti dozės. Sulauk medžiagos poveikio ir būtinai padaryk pertraukas tarp pavartojimų. 
  • Turėk patikimą žmogų šalia, kuris nevartos psichoaktyviųjų medžiagų ir galės prižiūrėti „kelionės“ metu. 
  • Būk saugioje, ramioje aplinkoje.