Žalos mažinimas Ukrainoje karo metu
Karo siaubiamoje Ukrainoje žmonės rizikuoja viskuo, kad padėtų kitiems. Priešingai nei Rusijoje, Ukrainoje priklausomi asmenys nebaudžiami žiauriomis bausmėmis, nekankinami, o svarbiausia – nepaliekami likimo valiai. Pristatome šią trumpą apžvalgą apie žalos mažinimo organizacijų padėtį karo siaubiamoje šalyje, visa širdimi palaikome Ukrainos piliečius ir kviečiame juos paremti: https://blue-yellow.lt
Aleksėjus Kvitkovskis, organizacijos „Volna Donbas“ įkūrėjas, atsisveikino su žmona ir vaikais, kurie išvyko į Lietuvą. Jis pasiliko Ukrainoje, nes šiuo metu žalos mažinimo darbuotojų pagalba kaip niekad reikalinga. Kvitkovskis puikiai supranta, ką išgyvena priklausomi asmenys. Jis kovojo su priklausomybe iki 2008 metų, o tuomet pradėjo gydymą pakaitine opioidų terapija. Neilgai trukus Kvitkovskis suvokė, kad žmonės, išgyvenę priklausomybę, turi pakankamai patirties, kad palengvintų kitų vartojančių asmenų gyvenimą, o kartais netgi išgelbėtų jų gyvybę.
Pakaitinės opioidų terapijos teikimas mažina ŽIV, hepatito bei kitų infekcijų ar perdozavimo riziką. Vietoj „gatvės narkotikų“, kuriuose pilna priemaišų, priklausomi asmenys gauna metadoną – švarią, legalią, gydytojų išrašomą medžiagą. Deja, šiuo metu metadono tiekimas stabdomas, o žalos mažinimo darbuotojai, kurie nepaisydami pavojų stengiasi padėti kitiems, smarkiai rizikuoja. Rusijos okupuotose teritorijose tai griežtai baudžiama. 2018 metais vienas iš Kvitkovskio kolegų buvo suimtas bei susilaukė 11 metų kalėjimo bausmės už metadono transportavimą.
Rusijos „terapiniai“ metodai kiek kitokie: marinimas badu, smurtas, hipnozė, palaidojimas po žeme penkiolikai minučių ar netgi smegenų operacijos. Nenuostabu, kad Rusijoje neprieinamas ir naloksonas – priešnuodis, suteikiamas perdozavusiems opioidų, galintis išgelbėti gyvybę. ŽIV užsikrėtimų dažnis Rusijoje kyla: tarp 2011 ir 2016 metų visame pasaulyje ŽIV užsikrėtimų padaugėjo 10 proc., o Rusijoje – 75 proc.
Ši situacija kartojasi jau ne pirmą kartą: 2016 metų pradžioje 100 iš 800 Krymo pakaitinės opioidų terapijos pacientų mirė, dauguma perdozavo arba nusižudė. Šiandien, karo akivaizdoje, sustabdytas ne tik naloksono, bet ir metadono tiekimas. Pakaitinės terapijos pacientams toks staigus vartojimo nutraukimas tampa tikra kančia: tokių medžiagų, kaip metadonas, vartojimą būtina stabdyti iš lėto, kitaip prasideda sunkūs abstinencijos simptomai, kurie padidina atkryčio tikimybę.
Dažnai žalos mažinimo programos dirba su asmenimis, kurie anksčiau buvo priklausomi nuo psichoaktyvių medžiagų. Natalija Kalužskaja – vyriausioji „Volna Donbas“ padalinio Mariupolyje koordinatorė – pati yra pakaitinės opioidų terapijos pacientė. Ji teigia, kad prieš karą Mariupolyje gyveno apie 9 000 intraveniniu būdu vartojančiųjų asmenų, iš kurių apie 4 700 sirgo ŽIV, o apie 300 buvo gydomi pakaitine terapija. Vasario 28 dieną, praėjus 4 dienoms nuo karo pradžios, klinika buvo uždaryta.
Kita žalos mažinimo organizacija Kijeve – „Convictus“ – teikė pagalbą apie 10 tūkst. sekso darbuotojų Kijevo regione. „Convictus“ taip pat įdarbina pažeidžiamus asmenis. Ukraina žalos mažinimo srityje išties pažengusi gan toli. Didžiausia organizacija visoje šalyje – „The Alliance for Public health“ (APH) – teikė paslaugas net apie 250 000 žmonių. Šiuo metu APH aprūpina pavojinguose regionuose gyvenančius žmones vaistais ir maistu. Organizacija pristatinėjo metadoną į Sumų sritį, tuo metu dar užimtą Rusijos pajėgų, taip rizikuodami būti suimti. Viena iš organizacijų, bendradarbiaujančių su APH, pateko į pasalą ir buvo bombarduoti autobuse, kuomet pristatinėjo pagalbines medžiagas ir evakavo civilius. Žuvo visi 3 žmonės, buvę autobuse.
Karo siaubiamoje Ukrainoje, kur kiekviena diena kupina baimės ir nežinomybės, žmonės, rizikuojantys viskuo tam, kad padėtų kitiems, yra verti didžiulės pagarbos. Priešingai nei Rusijoje, Ukrainoje priklausomi asmenys nebaudžiami žiauriomis bausmėmis, nekankinami, o svarbiausia – nepaliekami likimo valiai. Visa širdimi palaikome Ukrainos piliečius ir kviečiame juos paremti čia: https://blue-yellow.lt/