Kas yra tas „Smailas“ ir kodėl jis kelia grėsmę jaunų žmonių sveikatai?

Socialiniuose tinkluose ir naujienų portaluose sukilo nauja panikos banga apie paauglių ir vaikų vartojamą psichoaktyviąją medžiagą „Smile“. Tėvai kviečiami stebėti savo vaikus, kooperuoti su policija ir socialiniais darbuotojais, kadangi pranešama apie vis daugiau atvejų, kai vaikai ir paaugliai aptinkami perdozavę medžiagos. Visgi, sklinda daug dezinformacijos, o naujienų portalai drąsiai painioja sąvokas, todėl šiandien aptarsime, kas yra tas „Smailas“ ir kodėl jis kelia grėsmę jaunų žmonių sveikatai?

Kas yra „Smile“?

„Smile“ – psichoaktyvioji medžiaga, vartojama kaip el. cigarečių skystis. Deja, dėl ribotų testavimo sąlygų Lietuvoje, sunku pasakyti, kas iš tikrųjų įeina į medžiagos sudėtį kiekvienu atveju – ją savarankiškai „gamina“ patys jaunuoliai, pirkdami medžiagas šešėlinėje rinkoje. Be galo sunku ištestuoti medžiagos sudėtį reagentiniais testais, todėl neretai pirkėjai tegali pasitikėti prekeivio žodžiu.

Žinoma, kad dažniausiai į šios medžiagos sudėtį įeina glicerinas ir naujosios psichoaktyviosios medžiagos (toliau – NPS), šiuo atveju, sintetiniai kanabinoidai, kurių saugumas žmonėms nėra iki galo ištirtas. Tokių medžiagų yra tūkstančiai, bet dažnu atveju yra naudojami sintetiniai kanabinoidai AMB-FUBINACA, APINACA, JWH-018 ar kt. Sudėtinga tokius junginius vartoti saugiai, ypač gaminant skysčius namų salygomis, kadangi kiekvieno organizmo tolerancija yra skirtinga, pagamintas garinamas skystis gali būti blogai sumaišytas arba su neteisinga medžiagų proporcija, o vartojant su kitomis medžiagomis, gali ženkliai sustiprinti jų poveikį, dėl ko gali iškilti pavojus gyvybei.

Medijose – mitai apie „Smailą“

Sintetiniai kanabinoidai nėra lygu kanapių žiedų kanabinoidams!

„Mes tik sintetinius kanabinoidus rūkom“ – teigia patys jaunuoliai, dėl ko šiuo atveju svarbu paminėti, kad sintetiniai kanabinoidai nėra lygu kanapių žiedų kanabinoidams! Skirtingi kanabinoidai (kurių yra daug daugiau nei THC ir CBD) jungiasi su skirtingais kanabinoidų receptoriais mūsų smegenyse, todėl kiekvienas iš jų sukelia kitokį poveikį. Svarbu nepasimesti medijų vangiai transliuojamose žinutėse, kurios nesivargina patikslinti tokios informacijos ir nejučia suvelti visų psichoaktyviųjų medžiagų į vieną kategoriją.

Taip pat, medijose plinta kalbos apie tai, kad į „Smailo“ sudėtį įeina heroinas, fentalinis, metadonas ir… žiurknuodžiai. Tai yra abejotina: heroino Lietuvoje praktiškai nėra, fentanilį vartojantys asmenys paprastai nėra įsitraukę į rekreacinių psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo kultūrą, o metadono kiekis turėtų būti tikrai didelis, kad būtų jaučiamas poveikis. Juolab, temperatūros, kuriose vaporizuojasi (t.y. garuoja) pastarosios medžiagos, nėra tinkamos el. cigaretėms. Dalies sintetinių kanabinoidų savikaina yra daug mažesnė, jas daug paprasčiau gauti, nors pasitaiko atvejų, kai medžiagos tūris užpildomas tiesiog tuo, ką gamintojas turi po ranka [1]. Žinoma, gali būti atvejų, kai įtraukiamos kitos medžiagos, bet tikėtina, kad tai tik pavieniai atvejai. Na, o žiurknuodžiai yra senas mitas ir veikiau priemonė dar labiau gąsdinti ir taip susirūpinusius skaitytojus.

Draudimai neveikia

Jaunuoliai visada vartojo ir vartos. Iki el. skysčių išpopuliarėjimo, jaunų žmonių tarpe buvo eksperimentuojama su „chimke“, kitaip vadinamu „spice“ – sintetiniu THC, kuris buvo parduodamas ir rūkomas vietoj kanapių [2]. Tiek „chimkė“, tiek „smailas“ nėra naujiena psichoaktyviųjų medžiagų vartotojų tarpe, tik kyla klausimas – kodėl tai vyksta ir ką mes kaip visuomenė galime dėl to padaryti?

Deja, šie atvejai yra tik dar vienas akivaizdus pavyzdys, kodėl draudimai ne tik neveikia, bet yra kenksmingi visuomenei. Nereguliuojama rinka, pažeidžiamų grupių demonizavimas priveda žmones prie savo alternatyvų kūrimo šešėlyje, kurio pasekmė – žalingų ir potencialiai mirtinų naujų medžiagų atsiradimas. Ypač – pažeidžiamų jaunuolių tarpe, kurie nėra linkę drąsiai kalbėti apie savo sunkumus ir komunikuoti apie jų vartojimo kultūrą su suaugusiais.

Jaunimo darbuotojai ne kartą kreipėsi į mus įtardami, kad jaunuoliai vartoja el. cigarečių skysčius, kuriuose yra psichoaktyvios medžiagos, tačiau testuoti tokius mėginius yra gan sudėtinga dėl jose esančių priemaišų. Tokiais atvejais svarbu komunikuoti ir kurti jaunų žmonių pasitikėjimą, kad galima būtų stebėti jų savijautos pokyčius ir juos konsultuoti.

Rekomenduojame jaunuoliams vengti tokių skysčių dėl jų neaiškios sudėties ir neapibrėžtos rizikos. Jaunų žmonių smegenys dar vystosi ir yra žinoma, kad piktnaudžiavimas psichoaktyviosiomis medžiagomis gali sukelti ilgalaikius smegenų struktūros pokyčius.

Šaltiniai:

  1. https://osf.io/preprints/osf/6qr2c
  2. https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0955395921004060