Nerimą kelianti tendencija klubuose - date-rape drugs

Pastarosiomis dienomis pogrindžio vakarėlių kultūros diskusijų sferose teko susidurti su įvairiais tiesioginiais žmonių pranešimais apie atgyjantį butiratų naudojimą siekiant be žmonių žinios juos apsvaiginti vakarėlių metu. Ši problema gyvuoja ne vien Lietuvos vakarėlių kultūroje: žalos mažinimo organizacijos įvairiuose Europos miestuose jau kurį laiką fiksuoja šią tendenciją daugelyje naktinių klubų bei renginių metu – neblaivios merginos išvaromos iš pasilinksminimo vietų, nors prašo apsauginių pagalbos dėl „užterštų“ (angl. „spiked“) gėrimų. Taip pat pranešama apie atvejus, kai žmonėms be jų žinios suleidžiamos psichoaktyviosios medžiagos. Vakarėlių lankytojai, o ypač jaunos moterys, jaučiasi nesaugūs ir bejėgiai dėl šios problemos, kuriai, rodos, visuomenė neieško sprendimo. Nors pati medžiaga nėra nauja ir naudojama kelis dešimtmečius rekreacinėje sferoje, ši taip vadinamo „prievartos psichoaktyviosios medžiagos“ (angl. „date-rape drug“) staigaus plitimo banga kelia nerimą, dėl ko svarbu apie tai kalbėti.
 
 Kas yra butiratai?
Butiratai yra medžiagų grupė, veikianti GABA receptorius panašiai kaip alkoholis ar benzodiazepinai, į kurią įeina junginiai kaip GHB, GBL, bei 1,4-butanediolis. Nors plačiai vartojamos rekreaciniais ir kai kur net medicininiais tikslais, šios medžiagos įgauna neigiamą reputaciją dėl jų naudojimo kaip „prievartos PM“ – poveikis charakterizuojasi raminamuoju apsvaigimu, mieguistumu, prasta fizine koordinacija, neigiamu poveikiu atminčiai vartojimo metu bei padidėjusiu lytiniu potraukiu, o vartojant kartu su alkoholiu ir/arba benzodiazepinais (kaip Xanaxas, Valiumas, Klonazepamas, ir t.t.) poveikis tampa žymiai stipresnis, dažnai pasibaigiantis visišku atminties praradimu, sutrikusiu kvėpavimu, sulėtėjusia širdies veikla ir sąmonės praradimu.
Butiratai, o ypač GBL, turi labai stiprų ir nemalonų, graužiantį skonį, tačiau, įmaišius į alkoholinius gėrimus, skonis nesijaučia. Šios medžiagos dozuojamos labai mažais kiekiais (mililitrais, kurių vos keli jau gali būti didelė dozė) ir yra tirpios skysčiuose, todėl lengvai gali būti nepastebėtos tokiose sausakimšose erdvėse kaip klubai.
Kitos medžiagos naudojamos kaip „prievartos PM“ yra rohipnolis, kiti benzodiazepinai bei (ypač Azijos šalyse) ketaminas.
 

Kaip įvyksta gėrimo „užteršimas“?

Yra skirtingos „užteršimo“ formos, priklausomai nuo medžiagos, kuri naudojama. Kaip minėta, GBL dažniausiai būna įmaišomas į neįtariančio žmogaus gėrimą. Benzodiazepinai arba rohipnolis gali taip pat būti įmaišyti į gėrimus arba parduodami vietoje kitų tablečių. Kitas, tačiau, deja, neišgalvotas būdas kaip žmonės būna apsvaiginti be jų žinios yra įšvirkščiant medžiagą, tačiau tai – retesnis atvejis.
SVARBU: GBL yra skystos formos medžiaga, todėl ją matant atpažinti lengva. GBL negali būti priemaiša kristaluose ar milteliuose. Bet kokiu atveju, prieš vartojant bet kokias medžiagas atlikti jų sudėties nustatymo testus visada yra gera mintis. Daugelis jose esančių priemaišų ar pakaitalų taip pat gali kelti nenumatytą žalą. Tokius testus galima atlikti Jaunos bangos erdvėse renginiuose arba susitarus laiką pas mus Naktiniame Vilniaus avilyje. Deja, mes negalime ištirti pačių gėrimų, kuriuose galėjo būti GBL.
 

Kaip sumažinti savo bei aplinkinių žalą?

Norėtume gyventi pasaulyje, kuriame visą atsakomybę už sukeltą žalą prisiimtų į tokį nehumanišką elgesį linkę asmenys, tačiau, kadangi negalime sukontroliuoti visų aplinkybių, yra svarbu žinoti, kaip apsisaugoti.
• Visada stebėk savo gėrimus: nepalik gėrimo neprižiūrėto, nepriimk gėrimų iš nepažįstamų žmonių, jei esi sausakimšoje, chaotiškoje vietoje, gali uždengti stiklinės viršų ranka arba iš anksto su savim pasiimti dangtelį.
• Nepalik savo draugų vienų ir pats nelik be jų. Stebėkite ir prižiūrėkite vieni kitus, kad įvertintumėte būklę ir savijautą bei jus supančią aplinką.
Ištirk medžiagas, kurias planuoji vartoti ir nemaišyk jų.
• Saugokis ir akyliau bendrauk su nepažįstamais, kurie nesuteikia jokio pagrindo jais pasitikėti. Nelik su jais vienas.
• Jei matai, kad kažkas ketina įmesti nežinomą medžiagą į kito asmens gėrimą, perspėk apsaugą, baro darbuotojus, renginio organizatorius – kuo daugiau žmonių. Sulaikyk kaltininką, tik jeigu pats jautiesi saugus. Jeigu tai yra tavo pažįstamas, būtinai paviešink šią informaciją savo aplinkoje ir socialinėse platformose.

GBL, GHB, bei kiti butiratai būna vartojami ir rekreaciškai, tad pasirenkant vartoti šias medžiagas, svarbu žinoti jų sudėtį ir laikytis kitų žalos mažinimo praktikų. Pastarosios aprašytos mūsų tinklalapyje.

Ką daryti, jei tave ar kitą žmogų apsvaigino be žinios?

  • Atpažinti situaciją: butiratų poveikis primena alkoholio ir šie gali būti painiojami, tačiau perdėtas apsvaigimas alkoholiu taip pat gali būti pavojingas žmogaus saugumui, tad geriau sureaguoti į situaciją bet kokiu atveju. Kiti požymiai, būdingi GBL apsvaigimui, yra išsiplėtę vyzdžiai, stiprus pykinimas, suprastėjusi judesių koordinacija bei kontrolė, judančios akys, prakaitavimas, seilių kaupimasis burnoje ir disorientacija. Pavartojus didesnes dozes arba maišant su alkoholiu/benzodiazepinais: sąmonės praradimas, sulėtėjęs kvėpavimas, vėmimas.
  • Informuoti kitus: pasakyk draugams. Jei renginyje yra Sąmoningumo komanda (angl. „Awareness team“) arba žalos mažinimo erdvė, pranešk jiems. Jei nėra, pranešk apsaugai, baro darbuotojams.
  • Pasišalinti iš nesaugios padėties: rask ramią, saugią, tuštesnę erdvę. Jeigu esi patikimų draugų kompanijoje, galbūt gera mintis yra tiesiog palikti vakarėlį ir būti saugesnėje vietoje ar namuose.
  • Nelikti vienam/nepalikti žmogaus vieno: šios medžiagos turi didelę perdozavimo riziką, taip pat didelę sąmonės ir atminties praradimo bei vėmimo aspiracijos riziką. Labai svarbu stebėti apsvaiginto žmogaus būklę, ypač, jei kartu buvo vartojamas ir alkoholis, nes poveikis individualiam organizmui gali būti neprognozuojamas.
  • Kviesti pagalbą: jei žmogus praranda sąmonę ar rodo kitus perdozavimo požymius, paguldyk į ramią padėtį ir kviesk greitąją.

Kodėl svarbu apie tai kalbėti?

Butiratai turi reputaciją kaip „prievartos PM“ ne šiaip sau: šios medžiagos dažnai vartojamos siekiant seksualinės prievartos ar kitokios fizinės ir emocinės žalos. Apsvaigintas žmogus negali sutikti, dažnai net tinkamai reaguoti į aplinką, yra pažeidžiamos būklės, kuria nesunku pasinaudoti. Tokie dalykai gali nutikti bet kam, o aukos nėra kaltos dėl to, kad patyrė tokius išgyvenimus, kurie dažnai yra traumuojantys ir gali sukelti emocinę žalą visam gyvenimui.
Jei jūs ar kas nors iš jūsų pažįstamų patyrė seksualinę prievartą, ypač po to, kai buvo apsvaigintas be jūsų žinios, nebijokite apie tai kalbėti, kai būsite tam emociškai pasiruošę. Tai yra svarbu ne tik dėl to, kad šie pavojingi asmenys prisiimtų atsakomybę už savo veiksmus, bet ir dėl jūsų emocinės gerovės. Jūs nesate vieni ir yra išteklių, kurie padeda pagyti nuo šių traumuojančių patirčių. Visada galite ateiti pasikalbėti su mūsų savanoriais arba susisiekti su mumis tiek renginiuose, kuriuose dalyvaujame, tiek bet kuriuo metu už jų ribų. Pateikite pareiškimą policijai, jeigu jus užpuolė ir nebijokite kreiptis pagalbos į specialistus. Gali būti nemalonu, baisu visa tai daryti, tačiau iš lėto ir su artimų žmonių palaikymu tai yra įmanoma. Mūsų, kaip visuomenės, prioritetas turėtų būti padėti žmonėms, kurie patyrė tokią sunkią patirtį ir mažų mažiausiai jus išklausyti.
Jauna Banga teikia emocinę pagalbą bei medžiagų testavimą renginių metu ir kai kuriuose renginiuose klube „Elastica“ budime kaip Sąmoningumo komanda. Taip pat galime padėti nukreipti profesionalios pagalbos. Nebijokite mums rašyti.
Saugokite save ir vieni kitus. 

Jei norite paskaityti daugiau apie butiratus ir lengviau atpažinti žmogų apsvaigintą nuo šio tipo medžiagų, gali surasti daugiau informacijos mūsų puslapyje: https://youngwave.lt/ghb/