Ketamino pakaitalai

K raidė

Vykdydami drug-checking’ą renginiuose ir Vilniaus Naktinio avilio Saugioje erdvėje bei bendraudami su jas vartojančiais asmenimis, pastebėjome naują tendenciją: vietoje tikrojo ketamino ir PCP yra parduodami jų pakaitalai.

Kai kurie iš jų veikia identiškai, kiti – stipriau, o kai kurių junginių poveikis yra nenuspėjamas. Disociatyvų analogai priklauso prie Naujų Psichoaktyvių Medžiagų (NPS – New Psychoactive Substances). NPS’ais laikomos neištirtos, menkai aprašytos psichoaktyvios medžiagos, kurios rinkoje atsirado ganėtinai neseniai. 2021 metų duomenimis, užregistruotų NPS skaičius viršija tūkstantį. Neištirtas medžiagas vartoti rizikinga – dažnai nežinome nei trumpalaikių efektų, nei ilgalaikių pasekmių. Nors dauguma šių analogų pagal griežtus Lietuvos įstatymus yra nelegalūs, situacija skiriasi kaimyninėse valstybėse. Visa tai sudaro palankias sąlygas pakaitalų pardavinėjimui ir plitimui.

2020 metų Pasaulio Sveikatos Organizacijos (WHO – World Health Organisation) duomenimis, Lietuvoje buvo aptiktas PCP pakaitalas 3-MeO-PCP.[1] Jo poveikį internetiniuose forumuose įvardina kaip stipriai stimuliuojantį, sukeliantį didelę euforiją ir „blaivumo iliuzijos“ riziką: gali atrodyti, kad poveikis silpnesnis, nei iš tikrųjų yra, todėl pakartotinai yra vartojamos papildomos medžiagos dozės.[2.1] Žinoma, informacija pateikiama forumuose nevisada būna patikima, nes dažnai susidaro iš žmonių asmeninių patirčių ar pastebėjimų. 3-HO-PCP, 3-HO-PCE, bei kiti analogai savo poveikiu panašūs į 3-MeO-PCP, jau atpažįstami ir lietuviškuose leidiniuose.[3] Iš ataskaitų apie asmenis, patekusius į ligoninę, žinome, kad 3-MeO-PCP gali sukelti emocinius, mąstymo, judėjimo, motyvacijos, bei elgesio pakitimus, netgi amneziją.

Griežtai rekomenduojama nevartoti šios medžiagos dideliais kiekiais, juolab kelias dienas iš eilės, nes tai padidina psichozės išsivystymo riziką, perdozavus galimi kliedesiai, nesiorientuojama aplinkoje, gali padidėti kraujospūdis ir atsirasti širdies permušimai.[2.1] Tikslus 3-MeO-PCP veikimo mechanizmas nėra žinomas, tačiau naujausiais duomenimis 3-MeO-PCP blokuoja NMDA receptorius stipriau nei PCP.[4] NMDA receptoriai pagrinde atsakingi už informacijos apdorojimą centrinėje nervų sistemoje, todėl dažniausiai disociatyvai sukelia amneziją, haliucinacijas, ir disociaciją. Patyrę vartotojai teigia, jog kai kurie analogai stipriau stimuliuoja, gali sukelti rimtą manijos epizodą, jų stiprumas, fizinės euforijos lygis, bei šalutiniai efektai gali skirtis, todėl ragina vartoti atsargiai. Rekomenduojama dozuoti volumetriškai – ištirpdyti medžiagą vandenyje bei tiksliai išmatuoti planuojamą suvartoti medžiagos kiekį.[2.2]

Kai kuriuos ketamino analogus, pvz. 2-FDCK, sunku atskirti nuo tikro ketamino. Daugelyje Europos šalių šie analogai jau seniai uždrausti, ypač jei jie nėra nauji. Prieš dešimtmetį paplitęs analogas MXE (metoksetaminas) yra stipresnis už ketaminą iki 4 kartų, todėl kartais vadinamas „rhino ket“ arba „raganosių ketaminu”. Šlapimo pūslei ši medžiaga kenkia mažiau, nes disociatyvų toksiškumas smarkiai skiriasi priklausomai nuo suvartoto kiekio. DCK (deschloroketaminas), taip pat yra šiek tiek stipresnis ir potencialiai kelia didesnę riziką imunitetui. Visos šios medžiagos struktūriškai panašios ir į daugelį kitų PCP bei ketamino analogų, tačiau mažiau stimuliuoja, labiau primena „klasikinį“ ketaminą. Dėl savo stiprumo, analogai gali būti skiedžiami ir dėl to tampa dar sunkiau nuspėti tinkamą dozavimo kiekį. Nėra mokslinių įrodymų, ar juos vartoti pavojingiau ar saugiau už ketaminą.

Siekiame informuoti, kad eksperimentuodami su neištestuotais disociatyvais žengiate į nežinomą teritoriją, dėl to svarbu vadovautis žalos mažinimo praktikomis – vartoti tikslesnį, mažesnį kiekį ir būti saugioje aplinkoje.

Šaltiniai:

[1] WHO, Critical Review Report: 3-Methoxyphencyclidine 3-MeO-PCP. (6 psl.)

https://cdn.who.int/media/docs/default-source/controlled-substances/43rd-ecdd/3-meo-pcp-finalreport-a.pdf?sfvrsn=8c513cd7_2

[2.1] PsychonautWiki, 3-MeO-PCP

https://psychonautwiki.org/wiki/3-MeO-PCP

[2.2] PsychonautWiki, 3-MeO-PCP – Psychosis

https://psychonautwiki.org/wiki/3-MeO-PCP#Psychosis

[3] NTAKD, Apie narkotines ir psichotropines medžiagas trumpai. Naujos psichoaktyviosios medžiagos (19-20 psl.)

https://ntakd.lrv.lt/uploads/ntakd/documents/files/Leidinukas%20pdf.pdf

[4] Determination of 3-MeO-PCP in human blood and urine in a fatal intoxication case, with a specific focus on metabolites identification

https://www.tandfonline.com/doi/full/10.1080/20961790.2021.1928821

Prisidėk prie mūsų misijos

Esame ne pelno siekianti organizacija, kuri gyvuoja tik dėl dosnių žmonių paramos. Prisidėk ir padėk mums tęsti savo veiklą!

Parama

Ar tau jau 18?

Šiame puslapyje esantis turinys skirtas sulaukusiems 18 metų ir vyresniems.

Visa medžiaga šioje svetainėje pateikiama prevencijos ir žalos mažinimo tikslais. „Jauna banga” neskatina ir nepalaiko psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo.