5-MeO-DMT

5-MeO-DMT paveikslėlis

Dėmesio

Visa informacija šioje svetainėje pateikiama prevencijos ir žalos mažinimo tikslais. „Jauna banga“ neskatina ir nepalaiko psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo. Daugiau apie žalos mažinimą ir mūsų savanorišką organizaciją galite sužinoti čia.

5-metoksi-N,N-dimetiltriptaminas (5-MeO-DMT, 5-MeO), kartais vadinamas Bufo arba Dievo molekule (angl. God molecule), yra trumpo veikimo psichodelikas. Šio junginio sukeliamas psichologinis poveikis skiriasi nuo DMT bei klasikinių psichodelikų.

5-Meo-DMT istorija

Pietų Amerikos gentys išgaudavo 5-MeO-DMT iš tam tikrų medžių. Pavyzdžiui, karolmedžio (lot. Anadenanthera) ir virolės (lot. Virola).[1] Medienos ištraukų mišinys su kitais augalais būdavo vartojamas religinėse apeigose įkvepiant per nosį arba prarijus.

1936 m. 5-MeO-DMT susintetino japonų chemikai Toshio Hoshino ir Kenya Shimodaira.[3] 1959 m. 5-MeO-DMT buvo išskirtas iš Dictyoloma incanescens.[17] 1971 m. Kalifornijoje įkurta Gyvybės medžio bažnyčia, kurios sakramentas buvo 5-MeO-DMT rūkymas.[5]

Rupūžės Incilius alvarius nuotrauka
Bufo Alvarius – Colorado River Toad – Sonoran Desert Toad, BioBlitzEmily nuotr., CC by 2.0 DEED. https://flickr.com/photos/bioblitzemily/7591514094/

1984 m. amerikietis slapyvadžiu Albert Most išleido brošiūrą „Bufo alvarius: Sonoros dykumos psichodelinė rupūžė“.[4] Leidinyje pirmą kartą buvo aprašytas būdas išgauti 5-MeO-DMT džiovinant Kolorado upės rupūžės liaukų išskyras. Šios rupūžės, lot. Incilius alvarius, išpopuliarėjo senuoju pavadinimu (Bufo alvarius). Jos gyvena Meksikoje ir JAV pietvakariuose ir vis dar yra populiarus 5-MeO-DMT šaltinis, nors jų populiacija sparčiai nyksta. 1997 m. garsusis amerikiečių biochemikas Aleksandras Šulginas aprašė medžiagos cheminę sintezę ir psichoaktyvų poveikį savo knygoje „TiHKAL“.

2011 m. JAV įtraukė 5-MeO-DMT į Draudžiamų medžiagų sąrašą (angl. Schedule I). Verta paminėti, kad Jungtinių Tautų Psichotropinių medžiagų konvencija neapskaito 5-MeO-DMT, nors apskaito kitų triptaminų, tokių kaip DMT ir psilocibinas, vartojimą.[6]

Šiuo metu tiriamas 5-MeO-DMT terapinis poveikis (plačiau žr. „Taikymas terapijoje“).

5-MeO-DMT veikimo mechanizmas

5-MeO-DMT priklauso triptaminų klasės psichodelikams, tačiau yra mažiau ištirtas nei N,N-dimetiltriptaminas (N,N-DMT) arba 4-hidtroksi-dimetiltriptaminas (4-HO-DMT, „magiškuosiuose grybuose“ esantis psilocinas). 5-MeO-DMT struktūra yra panaši į serotonino. Atitinkamai, junginio poveikis yra panašus į šio neuromediatoriaus: keičia nuotaiką, suvokimą, atmintį ir kitas biologines funkcijas.

Dvidimensinis 5-MeO-DMT molekulės atvaizdas.
5-MeO-DMT, atvaizdas iš Vikipedijos.
Dvidimensinis serotonino molekulės atvaizdas.
Serotoninas, atvaizdas iš Vikipedijos.

5-MeO-DMT pasižymi kitokiu psichologiniu poveikiu nei dažniau vartojami indolaminai: DMT, LSD, psilocibinas. Pastarųjų psichodelinį poveikį nulemia grįstas serotonino 2A tipo (5-HT2A) receptorių stimuliavimas. Tuo tarpu 5-MeO-DMT šiuos receptorius veikia silpniau, todėl sukelia kur kas mažiau vizualinių haliucinacijų. Tačiau jis yra stiprus serotonino 1A tipo (5-HT1A) receptorių agonistas.[2]

Šio tipo serotonino receptorių smegenyse yra daugiausia. Kita vertus, dalis į kūną patekusio 5-MeO-DMT skyla į bufoteniną (5-HO-DMT) – aktyvų metabolitą ir už patį 5-MeO-DMT stipresnį 2A receptorių agonistą.[10] Kitaip sakant, šios medžiagos veikimo mechanizmas yra sudėtingas ir nėra visiškai aiškus.

Išvaizda ir vartojimo būdas

Vartojant per burną, 5-MeO-DMT beveik neturi poveikio, nes jį greitai suskaido virškinimo trakte esantys monoaminooksidazės (MAO) fermentai. Maišyti 5-MeO-DMT su MAO inhibitoriais yra pavojinga (plačiau žr. „Sąveika su kitomis medžiagomis“).

Kambario temperatūroje 5-MeO-DMT yra gelsvi arba balkšvi kristalai arba milteliai. Paprastai jie kaitinami (garinami, vaporizuojami) stiklinėje pypkėje, bonge arba elektrinėje cigaretėje. Garai lėtai įkvepiami ir šiek tiek užlaikomi plaučiuose. Pilnam poveikiui dažniausiai pakanka vieno gilaus įtraukimo.

Dozavimas

Gryno 5-MeO-DMT (angl. freebase) dozavimas:

  • Lengvas poveikis: 1-5 mg.
  • Vidutinis poveikis: 6-12 mg.
  • Stiprus poveikis: 13-20 mg.

Dozuoti Bufo (rupūžės išskyras) yra sunkiau nei gryną 5-MeO-DMT, nes jų koncentracija išskyrose varijuoja nuo 5 iki ir 15 proc.[14] Be to, Bufo sudėtyje yra bufotenino bei kitų mažiau ištirtų alkaloidų.

Poveikio trukmė

  • poveikio pradžia: 1-50 sek.
  • poveikio trukmė: 5-20 min.

5-MeO-DMT poveikis

5-MeO-DMT yra žinomas dėl ypač intensyvaus poveikio. Stipriausias poveikis pajuntamas per itin trumpą laiką,[7] netgi lyginant su DMT. Dauguma vartotojų praneša apie „mistines“, sunkiai apibūdinamas patirtis,[12] tačiau jos labai priklauso nuo vartotojo ir aplinkybių.

5-MeO-DMT poveikis yra sunkiau nuspėjamas nei kitų triptaminų. „Kelionę“ gali lydėti ir malonūs, ir nemalonūs pojūčiai.

Psichologinis poveikis

  • Disociacija
  • Apymirtinė patirtis
  • Atsiskyrimo nuo kūno ir aplinkos pojūtis
  • Visa apimančios „tuštumos“ arba „niekio“ pojūtis (angl. the Void)
  • Vizualinės haliucinacijos (dažnai matoma ryški šviesa arba visiška juoduma)
  • Garsinės haliucinacijos (dažnai girdimas ūžesys ausyse)
  • Pakitęs laiko suvokimas, amžinybės pojūtis
  • Euforija
  • Disforija (intensyvus nepasitenkinimas)
  • Empatija, bendrystės jausmas
  • Prasmingumo jausmas
  • Besąlygiškos meilės jausmas
  • Amnezija
  • Sunkūs emociniai išgyvenimai
  • Baimė, siaubas
  • Panika, paranoja

Fiziologinis poveikis

  • Spaudimas krūtinėje
  • Raumenų spazmai
  • Pykinimas, vėmimas
  • Traukuliai
  • Nevalingas judėjimas
  • Karščiavimas
  • Pakilęs pulsas ir kraujospūdis
  • Sąmonės netekimas

5-MeO-DMT nesukelia priklausomybės. Tik 8 proc. vartotojų po „kelionės“ nori patirtį pakartoti.[12]

Dalis vartotojų gali patirti reaktyvaciją (angl. flashback), kurios epizodai kartojasi kelias dienas ar savaites, o retais atvejais – kelis mėnesius po „kelionės“.[13] Reaktyvacijos metu sąmonė trumpam grįžta į „kelionės“ metu patirtą būseną, kuri gali būti maloni arba nemaloni.

Nėra žinoma, kaip dažnai pasitaiko toks šalutinis poveikis, tačiau kai kurie asmenys po vartojimo skundžiasi miego sutrikimais, nerimu arba panikos priepuoliais.[11]

Sąveika su kitomis medžiagomis

Sąveika su monoaminooksidazės inhibitoriais (MAOI) potencialiai pavojinga gyvybei. Gali pasireikšti serotonino sindromas (stiprus galvos skausmas, hipertenzija, karščiavimas, prakaitavimas, drebulys, traukuliai, šokas). Yra žinomi mirties atvejai, kuriuos sukėlė ši medžiagų kombinacija (pavyzdžiui, vartojant su ajahuaska, kurios sudėtyje yra MAOI).[11]

Sąveika su stimuliantais ir antidepresantais potencialiai pavojinga gyvybei. Gali sukelti širdies ir kraujagyslių sistemos sutrikimus.

Žalos mažinimo atmintinė

Kadangi, lyginant su kitais triptaminais, 5-MeO-DMT yra mažiau ištirtas, nėra daug informacijos apie jo žalą.

Spausk čia ir apžiūrėk saugesnio vartojimo lankstinuką bei Tripsit lentelę. Atkreipk dėmesį, kad nuo bet kokių psichodelikų gali paūmėti šizofrenijos ir kai kurių kitų psichikos ligų simptomai. Net jei nesergi tokiomis ligomis, pilna 5-MeO-DMT dozė gali sukelti stiprius išgyvenimus, pakeisiančius tavo požiūrį į tikrovę (taip vadinamą „ontologinį šoką“).

Jei visgi nusprendei vartoti 5-MeO-DMT, sek šiomis rekomendacijomis:

  • Išsitestuok medžiagą, kad žinotum, ką vartoji.
  • Pradėk nuo mažos dozės ir stebėk savijautą.
  • Sėdėk arba gulėk ant minkšto paviršiaus, nes gali išvirsti.
  • Medžiagą vartok saugioje, ramioje aplinkoje.
  • Nebūk arti vandens telkinio, kad netekęs sąmonės neprigertum.
  • Būk prižiūrimas patyrusio žmogaus, kuriuo pasitiki, kuris pasirūpins, kad „kelionės“ metu nesusižeistum ar nepaspringtum savo vėmalais.
  • Kaip ir su kitais psichodelikais, ilgalaikiam teigiamam poveikiui būtina integracija, tad grįžęs iš „kelionės“ aptark savo išgyvenimus ir užsirašyk įžvalgas.

Taikymas terapijoje

Klinikinių 5‐MeO‐DMT tyrimų kol kas nėra daug. Iki šiol daryti tyrimai su sveikais savanoriais rodo, kad dozė iki 18 mg turėtų būti saugi.[16]

Tyrimai taip pat rodo, kad net ir viena 5-MeO-DMT „kelionė“ gali ilgam laikui sumažinti depresijos, nerimo ir streso simptomus. Ši medžiaga taip pat stimuliuoja neuroendokrininę sistemą, imunoreguliaciją ir priešuždegiminius procesus.[15]

Susidomėjimas 5-MeO-DMT terapiniu panaudojimu medicinoje kyla ir dėl „kelionės“ trukmės. Kadangi medžiaga veikia iki 20 minučių, jos taikymas terapijoje gali būti kur kas ekonomiškesnis, palyginti su kelias valandas veikiančiais psichodelikais (LSD, psilocibinu, meskalinu).

Struktūriniai analogai

Yra daug naujų psichoaktyviųjų medžiagų, savo struktūra panašių į 5-MeO-DMT: tai 5-MeO-DiPT („foxy“), 5-MeO-MiPT („moxy“), 5-MeO-AMT („Alpha-O“), 5-MeO-DET, 5-MeO-DALT, 5-MeO-MALT ir kitos. Kai kurias iš jų susintetino žinomi chemikai, kitos pateko į gatvės rinką iš nežinomų šaltinių. Vis atsiranda naujų analogų, kurie ateina iš pogrindžio (angl. designer drugs) arba iš farmacijos įmonių, ieškančių saugesnio atitikmens terapijai.

5-MeO-DMT analogų yra per daug, kad visus čia aprašytume. Kiekvienas iš jų turi unikalią molekulės struktūrą, todėl šiek tiek kitaip veikia serotonino receptorius ir lemia savitą „kelionę“. Ir fiziologiniu, ir psichologiniu poveikiu šie junginiai skiriasi tiek tarpusavyje, tiek ir nuo 5-MeO-DMT. Skirtumai gali būti subtilūs arba ryškūs ir priklauso nuo dozės bei vartojančio asmens.

5-MeO-DMT analogų šalutinis poveikis yra mažai ištirtas. Daugiausiai pavojaus kelia didesnės dozės. Perdozavimo rizika didelė, nes kiekvienas junginys turi kitokią pavojingą dozę, o kadangi šios medžiagos tokios naujos, dažnai tiesiog nėra informacijos apie jų dozavimą. Žinomi atvejai, kai 5-MeO-DMT analogą vartoję asmenys mirė arba buvo paguldyti į ligoninę dėl kliedesių, apsinuodijimo simptomų arba širdies ir kraujagyslių sistemos sutrikimų.

Įdomūs faktai 

5-MeO-DMT gali būti sintetinamas žmogaus kūne – spėjama, kankorėžinėje liaukoje – nes maži jo kiekiai aptinkami smegenų skystyje, kraujyje ir šlapime.[8]

5-MeO-DMT kartais laikomas vidiniu psichotoksinu, nes padidėjusi jo skilimo produktų (bufotenino) koncentracija kūno skysčiuose gali būti susijusi su tam tikrais psichozės sutrikimais, tokiais kaip šizofrenija.[9]

5-MeO-DMT nedideliais kiekiais aptinkamas ir Lietuvos augaluose, pavyzdžiui, nendriniame dryžutyje (lot. Phalaris arundinacea), kuris veši pakrantėse ir užliejamose pievose.

Keičiant amfibijų taksonomiją, Kolorado upės rupūžė buvo pervadinta iš Bufo alvarius į Incilius alvarius. Tačiau dėl istorinių priežasčių šnekamojoje kalboje ir toliau įprasta 5-MeO-DMT vadinti „Bufo“.

Šaltiniai

  1. Pochettino, M.L., Cortella, A.R. & Ruiz, M. Hallucinogenic snuff from Northwestern Argentina: Microscopical identification of anadenanthera colubrina var. cebil (fabaceae) in powdered archaeological material. Econ Bot 53, 127–132 (1999).
    https://doi.org/10.1007/BF02866491
  2. Ray TS (2010) Psychedelics and the Human Receptorome. PLOS ONE 5(2): e9019. https://doi.org/10.1371/journal.pone.0009019
  3. Hoshino T and Shimodaira K (1936) Über Die Synthese Des BufoteninMethyl-Äthers (5-Methoxy-N-Dimethyl-Tryptamin) Und Bufotenins (Synthesen In Der Indol-Gruppe. Xv). Bulletin of the Chemical Society of Japan 11(3): 221–224. https://www.journal.csj.jp/doi/10.1246/bcsj.11.221
  4. Ermakova AO, Dunbar F, Rucker J, Johnson MW. A narrative synthesis of research with 5-MeO-DMT. Journal of Psychopharmacology. 2022;36(3):273-294. doi:10.1177/02698811211050543
  5. Pachter IJ, et al. “Indole alkaloids of Acer saccharinum, Dictyloma incanescens, Pipdenia colubrina, and Mimosa hostilis”. J Organic Chem. 24:1285-1287. https://pubs.acs.org/doi/10.1021/jo01091a032
  6. Convention on Psychotropic Substances
    https://polis.osce.org/convention-psychotropic-substances
  7. Reckweg, JT , Uthaug, MV , Szabo, A , Davis, A , Lancelotta, R , Mason, NL et al. (2022). The clinical pharmacology and potential therapeutic applications of 5-methoxy-N,N-dimethyltryptamine (5-MeO-DMT). Journal of Neurochemistry, 162, 128–146. https://doi.org/10.1111/jnc.15587
  8. Forsstrom T, Tuominen J, Karkkainen J. Determination of potentially hallucinogenic N-dimethylated indoleamines in human urine by HPLC/ESI-MS-MS. Scand J Clin Lab Invest. 2001;61:547–556.
    https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/11763413/
  9. Emanuele E, Colombo R, Martinelli V, Brondino N, Marini M, Boso M, Barale F, Politi P. Elevated urine levels of bufotenine in patients with autistic spectrum disorders and schizophrenia. Neuro Endocrinol Lett. 2010;31:117–121.
    https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20150873/
  10. Shen HW, Jiang XL, Winter JC, Yu AM. Psychedelic 5-methoxy-N,N-dimethyltryptamine: metabolism, pharmacokinetics, drug interactions, and pharmacological actions. Curr Drug Metab. 2010;11(8):659-666. doi:10.2174/138920010794233495
    https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3028383/
  11. 5-MeO-DMT (5-Methoxydimethyltryptamine) Health, Erowid Center
    https://erowid.org/chemicals/5meo_dmt/5meo_dmt_health.shtml
  12. Davis AK, Barsuglia JP, Lancelotta R, Grant RM, Renn E. The epidemiology of 5-methoxy- N, N-dimethyltryptamine (5-MeO-DMT) use: Benefits, consequences, patterns of use, subjective effects, and reasons for consumption. J Psychopharmacol. 2018;32(7):779-792
    https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6248886/
  13. Uthaug, M. V., Lancelotta, R., Ortiz Bernal, A. M., Davis, A. K., & Ramaekers, J. G. (2020). A comparison of reactivation experiences following vaporization and intramuscular injection (IM) of synthetic 5-methoxy-N,N-dimethyltryptamine (5-MeO-DMT) in a naturalistic setting. Journal of Psychedelic Studies, 4(2), 104–113
    https://doi.org/10.1556/2054.2020.00123
  14. V. Erspamer, T. Vitali, M. Roseghini, J.M. Cei, 5-Methoxy- and 5-Hydroxyindoles in the skin of Bufo alvarius, Biochemical Pharmacology, Volume 16, Issue 7, 1967, Pages 1149-1164, ISSN 0006-2952, doi:10.1016/0006-2952(67)90147-5
    https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/0006295267901475
  15. Reckweg JT, Uthaug MV, Szabo A, et al. The clinical pharmacology and potential therapeutic applications of 5-methoxy-N,N-dimethyltryptamine (5-MeO-DMT). J Neurochem. 2022;162(1):128-146. doi:10.1111/jnc.15587
    https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9314805/
  16. Reckweg J, Mason NL, van Leeuwen C, Toennes SW, Terwey TH, Ramaekers JG. A Phase 1, Dose-Ranging Study to Assess Safety and Psychoactive Effects of a Vaporized 5-Methoxy-N, N-Dimethyltryptamine Formulation (GH001) in Healthy Volunteers. Front Pharmacol. 2021;12:760671. Published 2021 Nov 25. doi:10.3389/fphar.2021.760671
    https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/34912222/
  17. IRWIN J. PACHTER, DAVID E. ZACHARIAS, and OSCAR RIBEIRO The Journal of Organic Chemistry 1959 24 (9), 1285-1287
    https://pubs.acs.org/doi/pdf/10.1021/jo01091a032